مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تست نوار مثانه

تست نوار مثانه

انجام تست نوار مثانه یا تست اورودینامیک به منظور بررسی عملکرد ذخیره و تخلیه مثانه مورد استفاده قرار می گیرد این بررسی عملکرد مجاری از نظر عصبی و عضلانی را تحت پوشش قرار داده و همچنین سیکل مثانه را به صورت دقیق تعیین می نماید

با انجام تست نوار مثانه در حقیقت می توان یک ارزیابی کامل و جامع از عملکرد مثانه در خصوص ذخیره و تخلیه ادرار انجام داد توسط تست نوار مثانه عملکرد اسفنکتر ادراری و مجاری ادراری و هماهنگی آنها با مثانه به طور دقیق بررسی شده و بیماری ها و مشکلاتی که در مثانه بروز نموده اند مورد بررسی قرار می گیرد.

مطلب ارائه شده توسط دکتر مریم کرمعلی متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ اختلالات کف لگن  و فلوشیپ کف لگن  را مطالعه نمایید .

بررسی مشکلات ادراری با تست نوار مثانه

همانطور که میدانید مثانه و مجرای ادراری سیستم ادراری تحتانی را شامل می شود مثانه در لگن قرار میگیرد و توسط عضلات و استخوان لگن نگهداری می شود مجرای ادراری در حقیقت یک لوله عضلانی است که به گردن مثانه بسته شده و ادرار را به خارج از بدن هدایت می نماید

اسفنکتر ادراری نیز الیاف عضلانی به صورت حلقوی هستند که در محل اتصال مثانه به مجرای ادراری قرار دارد اسم دختر در طول مجرای ادرار و تا حدود قسمت میانی مجرا کشیده می شود و وظیفه هماهنگی با عضلات دیواره مثانه را به عهده دارد تا زمانی که مثانه در حال پر شدن با ادرار باشد عضله دیواره مثانه را در حالت شل ریلکس قرار می‌دهد اسفنکتر در چنین شرایطی باید در حالت انقباض و بسته قرار بگیرد تا هیچ ادراری به بیرون نشت نکند.

 

به نقل از بهترین جراح زیبایی زنان و یا  بهترین جراح بی اختیاری ادرار در تهران  به طور کلی مثانه می تواند میزان ۵۰۰ میلی لیتر ادرار را در زمان ۲ تا ۵ ساعت در خود نگهداری کند اگر مثانه از حد معین بیشتر پر شود و به حداکثر گنجایش خود نزدیک گردد فعالیت سیگنال های مغزی انقباض عضله مثانه آغاز می شود همزمان در نتیجه سیگنال های مغزی اسفنکتر خارجی شل می شود تا ادرار خارج شود

همانطور که بیان شد مثانه به کمک اسفنکتر و عضلات لگن باید قدرت نگهداری ادرار در خود را داشته باشد در صورتی که مثانه در محل مرحله ذخیره ادرار و یا پر شدن باشد نباید در حین سرفه یا عطسه و یا بروز فشار شکمی دچار نشت بشود در مواردی که فرد با کوچکترین عطسه و یا سرفه دچار نشت ادرار می شود نسبت به درمان این عارضه باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند متخصص زنان و زایمان  و یا  بهترین جراح بی اختیاری ادرار در تهران با انجام تست نوار مثانه به بررسی مشکلات بروز داده شده می پردازد علت نشت ادرار به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد.

در چه مواردی انجام نوار مثانه لازم است ؟

 

موارد اصلی نیاز به انجام نوار مثانه عبارتند از :

  • مثانه نوروژنیک ( متعاقب آسیب به مراکز کنترل ادراری درمغزیا نخاع )
  • مانند سکته مغزی ،تومور مغزی ،ضایعه نخاعی ، قطع نخاع ، بیماری ام اس ، فلج مغزی …
  • بی اختیاری ادراری حین سرفه و عطسه و زور زدن
  • تکرر ادرار شدید ، احساس فوریت شدید برای ادرار کردن
  • تاخیر در شروع ادرار ، احساس تخلیه ناکامل ادرار
  • عفونت های ادراری مکرر
  • شب ادراری اولیه که پس از پانزده سالگی همچنان ادامه دارد و رفع نشده است و شب ادراری ثانویه ( مواردی که در کودکی وجود نداشته و پس از بلوغ شروع شده است ).

در موارد فوق معمولا در صورتیکه علایم ادراری بیمار مداوم و آزار دهنده باشد و به درمان دارویی پاسخ مناسب داده نشود ، بیمار جهت انجام نوار مثانه یا تست یورودینامیک به متخصص فلوشیپ کف لگن  ارجاع داده می شود.

برای انجام نوار مثانه بیمار باید چه آمادگی هایی داشته باشد ؟

 

جهت آمادگی تست چند روز قبل از انجام نوار مثانه باید آزمایش ادرار انجام شده باشد تا از عدم وجود عفونت اطمینان حاصل شود . اگر بیمار سوند مداوم دارد باید از24 ساعت قبل آنتی بیوتیک مصرف شود . در افرادی که یبوست مزمن دارند توصیه میشود قبل از انجام نوار مثانه به کمک دارو دفع مدفوع انجام شده باشد تا فشار ناشی از پری روده در انجام تست اختلال ایجاد نکند.

اگر بیمار داروهایی شامل اکسی بوتینین ، تولترودین ، سولیفناسین ، تامسولوسین و بتانکول مصرف میکند باید از روز قبل قطع شوند . معمولا یک ساعت قبل از انجام تست یک عدد قرص سیپروفلوکساسین و یک عدد دیگر 12 ساعت پس از انجام تست جهت پیشگیری از عفونت ادراری مصرف میشود.

جهت به حداقل رساندن احساس درد میتوان از ژل لیدوکایین موضعی استفاده کرد.

در نوار مثانه چه مواردی بطور دقیق بررسی میشوند؟

شیوه انجام تست :

برای انجام یک نوار مثانه کامل ابتدا به بیمار توصیه میشود از دو ساعت قبل از انجام تست مایعات فراوان مصرف کند تا احساس ادرار داشته باشد .

سپس مرحله اول یعنی اوروفلومتری انجام میشود واز بیمار خواسته میشود در دستگاه اوروفلومتری ادرار کند. در این مرحله حجم ادراردفعی ، سرعت جریان ادرار، و مدت زمان دفع کامل ادرار بررسی میشود .

در مرحله بعد برای انجام سیستومتری، با استفاده از سوند نلاتون بسیار باریک  ادرارباقیمانده در مثانه تخلیه شده و اندازه گیری میشود . سپس یک کاتتر باریک از طریق مجرا وارد مثانه شده و یک کاتتر باریک دیگر وارد مقعد میشود در انتهای این کاتترها سنسور وجود دارد تا فشار مثانه و همزمان روده اندازه گیری شود .

سپس با سرم نرمال سالین گرم تدریجا و به آهستگی مثانه پر میشود ، در طی پر شدن از بیمار راجع به حس پر شدن مثانه سوال میشود واز وی  درخواست میشود در فواصل منظمی سرفه کند .

در مرحله سیستومتری حس پر شدن مثانه ، فشار مثانه ، انقباضات غیر ارادی در مثانه ، قابلیت ظرفیت پذیری مثانه بررسی میشود. همچنین احتمال نشت ادرار همراه با سرفه و عطسه و قدرت و استحکام اسفنکتر ادراری بررسی میشوند. زمانیکه حس پری مثانه به حداکثر رسید تست PFS ( یا اندازه گیری همزمان فشار مثانه و جریان ادرار) انجام میشود .

در مرحله PFS همزمان قدرت انقباضی عضله مثانه جهت دفع ادرار ، فشار مثانه در طی دفع ادرار و سرعت جریان ادرار بررسی میشوند .علاوه بر این هماهنگی اسفنکترادراری برای شل شدن کامل در مرحله دفع ادرار بررسی میشود.

در بعضی از بیماران به تشخیص پزشک از مراحل پر شدن و تخلیه مثانه عکس و ویدیو تهیه میشود که به این شیوه ویدیو یورودینامیک میگویند.

نهایتا پس از بررسی تمام یافته ها ، متخصص اورولوژی نوع اختلال عملکردی را تشخیص داده و مراحل درمانی را بر اساس آن برنامه ریزی می کند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک