دکتر مریم کرمعلی / بی اختیاری ادرار / درمان بی اختیاری ادرار با روش های قطعی و مطمئن
مدت زمان مطالعه ۲۹ دقیقه

درمان بی اختیاری ادرار با روش های قطعی و مطمئن

خانم با لباس گلبهی

بی اختیاری ادرار یا UI (Urinary Incontinence) زمانی رخ میدهد که فرد اراده ای برای کنترل و عدم دفع آن نداشته باشد. بی اختیاری ادرار حاکی از وجود مشکلاتی در ناحیه کف لگن است که توسط متخصص فلوشیپ کف لگن مورد بررسی قرار می گیرد. بی اختریا ادرار نتیجه تضعیف عملکرد عضلات مثانه است که جریان ادرار را کنترل می کنند، ماهیچه های این ناحیه، منقبض یا شل شده و در نهایت منجر به نشت یا ادرار کنترل نشده خواهند شد. در ادامه به توضیح تکمیل تری نسبت به این بیماری و درمان بی اختریا ادرار میپردازیم

محتوا نمایش

بی اختیاری ادرار در زنان یکی از مشکلات بسیار شایع است که معمولاً با افزایش سن و یا افزایش وزن و یا زایمان های متعدد فرد به آن مبتلا می شود برای این که بدانید دچار بی اختیاری ادرار هستید یا خیر باید به نشت ادرار در زمان خندیدن سرفه کردن و عطسه کردن دقت داشته باشید.

چرا که نشت ادرار حتی یک قطره غیر طبیعی بوده و ممکن است با گذر زمان بی اختیاری ادرار در شما بیشتر شود تا جایی که کنترل آن از دست شما خارج شده مشکلاتی را برای انجام فعالیت‌های روزمره برایتان در پی داشته باشد.

مطلب ارائه شده توسط دکتر مریم کرمعلی  متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ اختلالات کف لگن  و فلوشیپ کف لگن  را مطالعه نمایید .

بی اختیاری ادرار

همانطور که بیان شد ، افراد مبتلا به بی اختیاری ادرار تحمل کوچکترین فشار روی مقانه را ندارند و با مقداری تحریک در این ناحیه دچار نشت ادرار می شوند،بی اختیاری ادرار در واقع نتیجه دست دادن کنترل مثانه است، که شما در زمان سرفه کردن و یا عطسه کردن کنترلی نسبت به آن ندارید .

شدت و میزان این عراضه در افراد مختلف متفاوت می باشد و ممکن است به صورت دائمی و یا موقتی بروز نماید، اما به طور کلی این بیماری بیشتر در در زنان مسن و خانم هایی که زایمان های متعدد و به خصوص زایمان طبیعی داشته اند دیده می شود ، در یک تحقیق کلی می توان گفت که با گذشت زمان و ضعیف شدن عضلات کف لگن  بروز می نماید اگر شما به بی اختیاری ادرار مبتلا به شوید فعالیت های روزانه تان را تحت تاثیر قرار می گیرد و انجام فعالیت های روزمره برای تان دشوار خواهد شد.

بی اختیاری ادرار در زنان 

میلیون ها زن از خارج شدن غیر ارادی ادرار به نام بی اختیاری ادرار (UI) را تجربه می کنند. بعضی از خانمها ممکن است هنگام دویدن یا سرفه چند قطره ادرار از دست دهند. برخی دیگر ممکن است درست قبل از از دست دادن مقدار زیادی ادرار ، ادرار شدید و ناگهانی ادرار کنند. بسیاری از خانمها هر دو علائم را تجربه می کنند. به همین دلیل این بیماری زنان می تواند کمی آزار دهنده یا کاملاً ناتوان کننده باشد.

برای بعضی از خانمها ، به دلیل خجالت عمومی بخاطر بی اختیاری ادرار، باعث می شود آنها از بسیاری از فعالیت ها در کنار خانواده و دوستان خود لذت نبرند. از دست دادن ادرار همچنین می تواند در طول فعالیت های جنسی رخ دهد و باعث پریشانی عاطفی فوق العاده ای شود.

زنان UI را بیش از دو برابر مردان تجربه می کنند. بارداری و زایمان ، یائسگی و ساختار دستگاه ادراری زنانه این تفاوت را به خود اختصاص می دهد. اما هم زنان و هم مردان می توانند از آسیب عصبی ، نقایص هنگام تولد ، سكته مغزی ، امكان اسكلروز و مشكلات جسمی ناشی از پیری به بی اختیاری ادرار دچار شوند.

علل ابتلای خانم ها به بی اختیاری ادرار

شاید بتوان دو دلیل محکم برای ابتلای خانم ها به این بیماری معرفی کرد که در وهله اول افزایش وزن و چاقی و در ادامه زایمان های متعدد را خاطر نشان نمود.در واقع بعد از زایمان به جهت فشارهایی که به نواحی عضلات کف لگن وارد امده است عضلات شل می شوند و برخی از فعالیت های مربوط به این ناحیه مختل می شود که مهم ترین آن اختیار کنترل ادرار است. اما این اتفاق به طور حتم در افراد چاق و یا باردار رخ نمیدهد و ممکن است عضلات کف لگن در این دسته از خانم ها بسیار قوی و مقاوم باشند که این عارضه پدیدار نشود، در یک دید کلی می توان علل بروز این بیماری را در دسته های زیر جویا شد:

 • سابقه داشتن زایمان متعدد
 • افزایش سن و رسیدن به دوره ی یائسگی
 • از بین رفتن مقاومت عضلات کف لگن و تضعیف قوای بدنی
 • از بین رفتن استحکام عضلات مربوط به کنترل ادرار
 • ابتلای خانم ها به عفونت مثانه و درگیری دستگاه ادرار با این عفونت
 • رژیم غذایی نا درست و پیروی نکردن از زندگی سالم
 • مصرف برخی از داروها و مواد غذایی ادرار آور
 • عدم فعالیت های ورزش و پیروی از تمرینات سلامتی

ممکن است که شما یک مشکل پزشکی قابل درمان داشته باشید که شما را به بی اختیاری ادرار مبتلا نموده است ، مشکلاتی که می‌توانند در این بیماری نقش داشته باشند شامل موارد زیر می باشد که با مراجعه به بهترین جراح اختیاری ادرار در تهران می توانید آن را بررسی و نسبت به درمان آن اقدام نمایید.در ادامه نیز علل دیگری که باعث بروز این بیماری می شوند به اختصار خاطر نشان شده است :

ابتلا به عفونت دستگاه ادرار

عفونت ناحیه تناسلی التهابات بسیاری را به همراه دارد ، ممکن است این التهابات با ایجاد احساس فشار در مثانه همراه باشد که در نتیجه احساس پر بودن مثانه و بی اختیاری ادرار را در شما ایجاد نماید، در واقع علت بروز این عارضه دلیلی غیر مستقیم خواهد داشت و با رفع بیماری عفونی درمان بی اختیاری ادرار صورت می گیرد. در برخی از موارد زمانی که دستگاه ادراری دچار عفونت می شود مثانه به شدت تحریک شده و فشار زیادی برای ادرار کردن وارد می نماید در نتیجه باعث می شود که فرد دچار بی اختیاری ادرار بشود.

مبتلا شدن به یبوست

در برخی از افراد مبتلا به بیماری های گوارشی نیز ، ابتلا به بی اختیاری ادرار دیده می شود، برای درک بهتر این مساله بد نیست بدانید که راست روده در نزدیکی مثانه قرار دارد و بسیاری از عصب های حسی آنها با هم مشترک است در صورتی که مدفوع سفت و فشرده شود فشار وارد شده به بخش مثانه هم منتقل خواهد شد ، که درنهایت باعث احساس درد و فشار در مثانه شده و در نتیجه فرد دچار بی اختیاری ادرار شده و شاهد نشت ادرار می گردد.

علائم بی اختیاری ادرار

توجه به نشانه ها و علائم بی اختیاری ادرار در واقع می تواند زنگ هشداری برای درمان به موقع و مناسب این بیماری باشد، اگر در زمان خندیدن یا عطسه و سرفه و حتی بلند کردن اجسام سنگین دچار نشت حتی یک قطره ادرار شدید ، بدون شک باید نسبت به درمان و بررسی علت وقوع بی اختیاری ادرار اقدام نمایید. توجه به علائمی که به شما یادآوری می شود بسیار حائز اهمیت است ، این نشانه ها شامل موارد زیر می باشد :

 • نشت ادرار بدون کنترل در زمان خندیدن
 • تخلیه مقادیری از ادرار در زمان سرفه و عطسه
 • احساس فشار در زمان انجام فعالیت هایی مانند راه رفتن و به دنبال آن تخلیه غیر ارادی ادرار
 • نشت ادرار در هنگام ورزش کردن و به خصوص با وارد شدن فشار با شکم
 • بی اختیاری ادرار در زمان رقصیدن
 • تحرک کردن مثل پله بالارفتن یا پیاده روی به مدت طولانی
 • کاهش توانایی افراد در نگه داری ادرار
 • تخلیه ادرار در کوتاه ترین زمان و قبل از این که افراد خود را به دسشویی برسانند

چرا دچار نشست ادرار می شویم ؟

در افراد طبیعی در مجرای ادرار فشار کنترل کننده و مسدود کننده ای وجود داردکه به فرد اجازه می دهد به خوبی با فشار ادرار مقابله نماید و با ایجاد تعادل بتواند ادرار خود را کنترل نماید .این کنترل در شرایطی مانند عطسه و سرفه نیز وجود دارد و فرد می تواند به خوبی از نشت ادرار جلوگیری نماید و در زمان مناسب آن را تخلیه کند .

اما زمانی که بافت های کف لگن و مثانه ضعیف شوند فرد این کنترل و اراده را از دست می دهد و شاهد نشت ادرار خواهد بود . هرچه بافت های کف لگن ضعیف تر باشند در نتیجه نشت ادرار بیشتر و کنترل آن دشوار تر خواهد بود .

زنان مسن بی اختیاری ادرار را بیشتر از زنان جوان تجربه می کنند. اما بی اختیاری با افزایش سن اجتناب ناپذیر است بی اختیاری ادرار یک مشکل پزشکی است. متخصص زنان خوب برای  شما می تواند در یافتن راه حل به شما کمک کند. هیچ درمانی واحد برای همه کار نمی کند ، اما بسیاری از خانم ها می توانند بدون جراحی بهبود پیدا کنند.

تشخیص بی اختیاری ادرار 

برای تشخیص بی اختیاری ادرار ابتدا معاینات اولیه انجام شده و پرسش های متداول از بیمار پرسیده می شود ، بعد از اینکه نسبت به ابتلا به بی اختیاری ادرار از جانب جراح اطمینان حاصل شد ، برای بررسی میزان و شدت عارضه از تست نوار مثانه کمک گرفته خواهد شد . توضیحات تست نوار مثانه و کاربرد های آن در ویدئو زیر قابل مشاهده خواهد بود :

در واقع عدم کنترل در نگه داری ادرار و خروج و تخلیه مقادیری از ادرار به طوری که خارج از اراده افراد باشد را بی اختیاری ادرار می گویند. این بیماری توسط متخصص فلوشیپ کف لگن تشخیص داده می شود . 

بارداری

بی اختیاری ادرار در بارداری  یک امر طبیعی و شایع است و معمولاً بر با پایان دوران بارداری این عارضه نیز ناپدید می شود.  اما اگر این عارضه به صورت پایدار باقی ماند ، باید برای بررسی های دقیق تر و اقدام برای درمان اقدامات لازم را انجام دهید . دقت داشته باشید که ضعیف شدن لگن و عضلات آن در طول دوران بارداری می تواند عوارض ماندگاری را به جای بگذارد که شما باید با  تغییر شیوه ی زندگی و یا مصرف برخی از دارو ها از مزمن شدن این عارضه جلوگیری نمایید . در هر صورت باید تحت نظر متخصص حتی بعد از زایمان بررسی های لازم را انجام دهید چرا که بحث سلامتی همراه با مادر شدن از اهمیت ویژه ای دارد . دوران بارداری بسیار حساس و سخت می باشد و شما باید با آگاهی از تغییرات مختلف بدن نسبت به دوره های مختلف بارداری آن را طی کنید . در صورتی که شما آگاهانه وارد دوران بارداری شوید آسیب های ناخواسته به شما وارد نمی شود و می توانید در صورت بروز هر گونه مشکل به کمک متخصص زنان و زایمان ، آن را برطرف نمایید .

درمان بی اختیاری ادرار در طول دوران بارداری

برای درمان این نوع عارضه که البته به صورت موقت می باشد نیازی به درمان بی اختیاری ادرار با جراحی نیست ، با انجام برخی از فعالیت ها و اقدامات قابل انجام است .

توصیه های دکتر مریم کرمعلی در خصوص درمان بی اختیاری ادرار بدون جراحی شامل موارد زیر می باشد:

تنظیم دفعات مراجعه به دستشویی

با تنظیم تعداد دفعات مراجعه به دستشویی می توانید حجم مثانه خود را کنترل نمایید.توصیه می شود که برای جلوگیری از نشت ادرار حدوداً هر دو ساعت یکبار نسبت به تخلیه مثانه اقدام نمایید با این اقدام شما شاهد بی اختیاری اضطراری نخواهید بود.

انجام تمرینات کگل

با انجام ورزش های کگل کف لگن خود را تقویت نمایید، این امر باعث جلوگیری از نشت ادرار می شود، البته باید دقت داشته باشید که این اقدام را به صورت صحیح انجام دهید.

برای انجام صحیح آن تمرینات لازم را از متخصص زنان و زایمان دریافت نمایید و همچنین با مشاهده ویدیو ها و یا تصاویر اینترنتی می توانید این ورزش ساده اما مفید را به خوبی یاد بگیرید. کیگل در حقیقت باعث انقباض عضلات کف لگن می شود که می‌تواند در افتادگی رحم درمان افتادگی رحم و نشت ادرار تاثیر گذار باشد.

برای مثال می توانید عضلاتی که برای توقف جریان ادرار از آنها کمک می گیرید را منقبض نمایید. این انقباض حدود ۱۰ ثانیه کافی می باشد بیشتر متخصصین توصیه می کنند که در طول روز کف لگن و عضلات مثانه را در فاصله های ۱۰ تا ۲۰ بار پشت سر هم منقبض نمایید . این انقباضات می‌تواند باعث تقویت عضلات کف لگن شده و از نشت ادرار جلوگیری نمایند.

در ادامه روش هایی برای کنترل اضافه وزن در دوران بارداری و ممانعت از ابتلا به اضافه وزن بیش از اندازه در این دوران می تواند در جلوگیری از بی اختیاری ادرار در دوران بارداری جلوگیری نمایند. همچنین دریافت اطلاعات و مشاوره های تغذیه در خصوص مصرف مواد غذایی که ادرار آور می باشند باعث می شود که شما با پیگیری یک رژیم غذایی مفید بتوانید بی اختیاری ادرار را کنترل نمایید.

همانطور که بیان شد دلایلی متعدد در بروز بی اختیاری ادرار در زنان نقش دارند که مهم ترین آن ها موارد زیر می باشد :

 • بارداری
 •  زایمان و ضعف عضلات کف لگنی
 •  آسیب های عصبی به نواحی واژینال
 •  آسیب های مغزی ای که از بدو تولد با کودک همراه است
 • سکته مغزی
 • یائسگی
 • افزایش سن و بروز مشکلاتی در نواحی واژینال

درمان بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار در زنان یک مشکل شایع است که کنترل ادرار از دست فرد خارج شده و ممکن است نشت ادرار چند قطره کوچک و یا بسیار زیاد باشد .

بی اختیاری ادرار ممکن است به دنبال حاملگی های متعدد و زایمان های واژینال ایجاد  شود ،  همچنین ممکن است مواردی مانند خندیدن ، سرفه و یا عطسه که فشار داخل شکم را زیاد می کند باعث نشت ادرار در فرد شود.

بی اختیاری ادرار به هیچ عنوان خوشایند نیست و باعث ناراحتی فرد می شود . از این رو به دنبال راهی برای از بین بردن این عارضه خواهد بود. بی اختیاری ادرار در زنان که اغلب در زنان میانسال رخ می دهد در اثر ضعیف شدن بافت های کف لگن و دریچه اسفنکتر گردن مثانه ایجاد می شود .  اختیار ادرار به درستی  به صورت کامل انجام شود .

مشکلاتی که بی اختیاری ادرار ایجاد می کند

هرچند که در بی اختیاری ادرار حجم مثانه دچار تغییر نمی شود و سایز آن مانند افراد معمولی می باشد اما فشاری که باعث مسدود شدن مجرا در زمان ریزش ادرار باعث عدم نشت ادرار می شود در این افراد بسیار کم می شود و همین امر موجب می شود که فرد با کوچکترین فشار شکم دچار بی اختیاری گردد . برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به بهترین جراح زیبایی در تهران مراجعه نمایید .

علائم بی اختیاری ادرار

 • نشت ادرار در زمان خنده ، سرفه و یا عطسه
 • نشت ادرار در زمان بلند کردن اجسام نسبتا سبک
 • نشت ادرار در زمان بلند شدن

تشخیص بی اختیاری ادرار

 • برای تشخیص این بیماری نیاز است تا
 • سوابق خانوادگی نسبت به این بیماری
 • رژیم غذایی که فرد از آن پیروی می کند
 • تعداد حاملگی ها
 • تعداد دفعات زایمان ها به خصوص زایمان طبیعی
 • جراحی های انجام شده در ناحیه لگن
 • جراحی های خارج کردن رحم
 • مواد غذایی مصرفی در طول روز
 • مایعات مصرفی در طول روز
 • داروهایی که فرد به صورت روزانه مصرف می کند

مورد بررسی قرار بگیرد.

برای درمان بی اختیاری ادرار  به  فلوشیپ کف لگن  مراجعه نمایید، با صحبت با پزشک می ‌توانید دلایلی که در بروز بی اختیاری ادرار نقش داشته اند را دریابید و نسبت به درمان بی اختیاری ادرار اقدامات لازم ای که جراح به شما توصیه می نماید را مد نظر قرار دهید. در بیشتر موارد با تغییر سبک زندگی و مصرف برخی از داروها می توان این بی اختیاری را کنترل نمود اما در شرایطی که شما نسبت به درمان این بیماری اقدام نمایید وضعیت و مشکل جدی تری شما را تهدید می کند و می تواند تاثیرات منفی در فعالیت و تعاملات اجتماعی شما داشته باشد.

بد نیست بدانید که بی اختیاری ادرار ممکن است بر اثر انجام روشهای غلط در سبک زندگی بروز نموده باشد. این نوع بی اختیاری که به بی اختیاری ادرار موقت از آن یاد می شود نتیجه برخی از فعالیت های غلط و عدم شیوه زندگی صحیح می باشد.

به طور کلی مصرف :

 • الکل و نوشیدنی های گازدار
 • مصرف کافئین زیاد
 • استفاده از شیرین کننده های مصنوعی
 • مصرف غذاهایی که ادویه زیادی دارند
 • مصرف غذاهای اسیدی
 • خوردن داروهای فشار خون
 • قرص های شل کننده ماهیچه و مسکن ها

می تواند نقش بسزایی در ابتلای شما به بی اختیاری ادرار داشته باشد.

البته موارد ذکر شده به میزان مورد نیاز بدن بلامانع می باشد و شما در صورتی که به بی اختیاری ادرار مبتلا شده باید نسبت به مصرف این موارد دقت لازم را داشته باشید تا بتوانید کنترل بهتری برای بی اختیاری ادرار داشته باشید.

انواع روش های درمان بی اختیاری ادراری

درمان بی اختیاری ادرار بسته به این که چه علتی موجب شکل گیری این مشکل شده است متغیر می باشد.
از این رو روش های درمانی مختلفی وجود دارد که در شرایط مختلف می توانند درمان را مقدور کنند.

انواع روش های درمان بی اختیاری ادرار شامل موارد زیر خواهد بود: 

 • تزریق بوتاکس در مثانه
 • تزریق چربی
 • دارو درمانی
 • رفتار درمانی
 • لیزر درمانی
 • جراحی

مهم ترین توصیه ای که داریم این است که در صورتی که با علائم و یا نشانه های بی اختیاری ادرار روبرو هستید حتما در اولین فرصت به بهترین متخصص زنان مراجعه کرده و بعد از انجام معاینات لازم روند تشخیص را پشت سر بگذارید. درنهایت می توانید بهترین روش درمانی را انتخاب کرده و بهبود پیدا کنید.
واقعیت این است که به میزانی زودتر این مشکل ریشه یابی شود زودتر می توان به موفقیت روند درمان امیدوار بود. از این رو بهتر است که هر چه سریع تر در جهت بهبود این اختلال بکوشید.

اقداماتی برای رفع بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار و به دنبال آن نشت ادرار در زنان می تواند بسیار خفیف و یا بسیار شدید باشد . تعیین میزان این عارضه توسط متخصص زنان و درمان آن نیز توسط ایشان انجام می گردد.

اما می توان با انجام برخی موارد از شدت و میزان آن کاست ؟

با اصلاح شیوه ی زندگی و رژیم غذایی می توان تا حدودی این بیماری را درمان نمود ، همچنین باید مایعات مصرفی را کنترل نمود و از نوشیدنی های گازدار پرهیز کرد . موادی که می توانند مثانه را تحریک به فعالیت نمایند را نیز مصرف نکنید . همچنین باید کلیه های خود را گرم نگه دارید زیرا همانطور که می دانید سرما مثانه را برای تخلیه شدن تحریک می نماید .

بی اختیاری ادرار از جمله مشکلات و عارضه هایی است که هم در زنان و هم در مردان رخ می دهد اما احتمال بروز این عارضه در زنان بیشتر است.
زنان به دلیل حساسیت بالایی که در نواحی واژینال تجربه می کنند بعد از زایمان و بارداری دچار شلی و ضعف عضلات کف لگن می شوند. در نتیجه بروز این مشکل بی اختیاری ادرار در زنان رخ می دهد.

درمان بی اختیاری ادرار استرسی 

این نوع بی اختیاری ادرار با علائمی همچون تخلیه ادرار در وضعیت خندیدن و سرفه کردن و تحرک داشتن و… نمود پیدا می کند. عواملی مثل زایمان و بارداری در بروز این نوع بی اختیاری دخیل است.
بیش فعالی در عملکرد مثانه؛ این مشکل برای زنانی است که اعصاب مثانه بیش از حد پیام تخلیه را صادر می کند و در نهایت بیش از حد طبیعی افراد به دسشویی می روند.
بی اختیاری عملکردی؛ این نوع مشکل در واقع زمانی ایجاد می شود که افکار با اختلالاتی در تفکر روبرو هستند و نمی توانند در کوتاه ترین زمان خود را به دسشویی برسانند. امروزه روش های بسیار نوین و قطعی برای  درمان بی اختیاری ادرار استرسی ارائه شده است که می تواند آسایش و اعتماد به نفس را به شما هدیه دهد.

ضعف عضلات ناحیه کف لگن و نیز بسیاری از عوامل دیگر می تواند در زنان و مردان موجب بی اختیاری در ادرار شود.

بسیاری از زنان گزارش می کنند که در هنگام فعالیت های مختلفی تجربه می کنند که ادرار از ناحیه تناسلی شان خارج می شود و موجب ناراحتی زنان می شود.

برای مثال:

 • در هنگام خنده
 • آواز خواندن
 • فعالیت هایی مثل ورزش یا رقص
 • سرفه کردن
 • عطسه کردن
 • و…

روش های درمان مختلفی برای درمان بی اختیاری ادرار وجود دارد و تا حد زیادی در بهبود وضعیت افراد و کاهش بی اختیاری ادرار اثر گذار است.

درمان بی اختیاری ادرار با جراحی  نتایج ایده آلی را ارائه می نماید.

 • فیزیوتراپی

یکی از روش های موثر برای درمان بی اختیاری ادرار فیزیوتراپی است. در این روش با تقویت عضلات کف لگن می توانند در کاهش بی اختیاری ادرار کمک کنند.

 • بیوفیدبک

از روش های درمانی دیگر نیز می توان به  نورو فیدبک اشاره کرد که برای برطرف کردن این اختلال بسیار اثر بخش است.

در این روش درمانگر الکترود هایی بر روی بدن بیمار نصب می کند و سپس از بیمار می خواهد که فعالیت هایی را انجام دهد. بیمار واکنش فعالیت خود را در مانیتور می بیند. برای مثال انقباض عضلات لگنی سبب می شود که نمودار روی مانیتور حرکت کند.

در این زمان آگاهی بیمار از این فعالیت هایی که انجام می دهد موجب می شود که بتواند کنترل بیشتری روی عضلات خود داشته باشد.

بیوفیدبک از مهم ترین روش هایی است که در تمامی دنیا از این روش درمانی استفاده می شود.

*مهم ترین نکته این است که ابزار آلات و دستگاه  هایی که در این زمینه بکار گرفته می شود کاملا بدون عارضه و مشکل خواهند بود.

علائم بی اختیاری ادرار استرسی 

زنانی که به این عارضه مبتلا هستند در موقعیت های و شرایط مختلفی تخلیه ی ادرار را تجربه خواهند کرد بدون اینکه علت آن را بدانند و نیز بدون اینکه کنترلی بر آن داشته باشند. در واقع همانطور که در پیش گفته شد در شرایطی مثل خندیدن و سرفه کردن و غیره اندک فعالیت جسمانی می تواند به خروج ادرار بینجامد.

همه این شرایط به نوعی علائم بی اختیاری ادرار استرسی هستند.

 بی اختیاری سرریزی

در این نوع مثانه به طور کامل تخلیه نشده و در نهایت ادراری که باقی مانده است به نوعی سرریز می شود.

درمان بی اختیاری ادرار اضطراری

بی اختیاری ادرار اضطراری در اصطلاح پزشکی اختلال مثانه اسپاستیک و یا مثانه پرکار نامیده می شود.

بی اختیاری ادرار، انواع مختلفی دارد که میزان شیوع هرکدام از انواع مختلف آن، در افراد گوناگون متفاوت است.

بی اختیاری ادرار استرسی از سایر انواع دیگر بی اختیاری ادرار شایع تر است. بی اختیاری ادرار اضطراری نیز پس از بی اختیاری ادار استرسی، بیشترین میزان شیوع را در میان بیماران مبتلا به بی اختیاری ادرار دارد.

بی اختیاری ادرار اضطراری در زنان نسبت به مردان شایع تر است.

بی اختیاری ادرار اضطراری چه زمانی رخ می دهد؟

بی اختیاری ادرار اضطراری یا فوریتی، هنگامی اتفاق می افتد که مثانه بیمار در حالتی که از اختیار خارج باشد، منقبض شود و این اتفاق به حدی سریع پیش بیاید که فرد بیمار فرصت رساندن خود به دستشویی را پیدا نکند.

علت بی‌اختیاری ادرار اضطراری

علت اصلی بیماری بی اختیاری ادرار اضطراری منقبض شدن غیرعادی ماهیچه های مثانه است. ماهیچه ای موسوم به باسطه در مثانه، وظیفه کنترل جریان ادرار را دارد. این ماهیچه لوله ای است و ادرار را از بدن خارج می کند.

اگر عضلات پرکار مثانه دچار انقباض غیرطبیعی شوند و لوله باسطه را تحت فشار قرار دهند، بی اختیاری اضطراری رخ خواهد داد.

دلایل انقباض غیرطبیعی عضلات مثانه

 • آسیب دیدن عصب های مثانه به علت بیماری هایی مانند ام اس، دیابت، پارکینسون، سکته مغزی و…؛ در این شرایط مثانه نمی تواند به درستی عمل کند.
 • تحریک مثانه
 • در بسیاری از مواقع علت انقباض مثانه ناشناخته است.
 • کهولت سن
 • اضافه وزن بیش از حد
 • مشکلات پروستات
 • سرطان مثانه
 • عفونت مجاری ادراری
 • عمل سزارین و جراحی لگن

البته مشکلات بالا علت گریزناپذیر بی اختیاری ادرار نیستند؛ در بسیاری از مواقع ممکن است افراد با بیماری هایی که در سطور بالا برشمرده شد درگیر باشند اما دچار بی اختیاری ادرار اضطراری نشوند.

علائم بیماری بی‌اختیاری ادرار اضطراری

بارزترین و اصلی ترین علامت بی اختیاری اضطراری، عدم توانایی افراد در کنترل ریزش ادرار است. به این معنی که فرد به طور ناگهانی نیاز فوری به دستشویی پیدا می کند ولی نمی تواند ادرارش را تا رسیدن به دستشویی کنترل کند. فاصله احساس نیاز به دستشویی و ریزش ادرار در زمانی که فرد مبتلا به بیماری بی اختیاری ادرار شود، اینقدر کوتاه است که فرد فرصتی برای رسیدن به دستشویی پیدا نمی کند و در نتیجه با ادرار لباسش خیس می شود و رخ دادن این پدیده کاملا خارج از اراده فرد بیمار است.

مثلا فرد در هنگام خواب ممکن است دچار نشت ادرار شود و یا آنکه، در مکان های عمومی نمی تواند ادرارش را کنترل کند و لباس هایش با ادرار غیرقابل کنترل، مرطوب می شوند.

تشخیص بی اختیاری ادرار اضطراری

معمولا معاینات تشخیصی برای پی بردن به مشکل بی اختیاری ادرار فوریتی، از طریق معاینه شکم و مقعد انجام می پذیرد. البته برخی از معاینات تشخیصی این بیماری، در مورد زنان و مردان به شیوه های متفاوتی از هم انجام می پذیرد.

برای زنان معمولا نیاز به معاینه لگن وجود دارد ولی برای تشخیص بیماری در مردان، دستگاه تناسلی شان معاینه خواهد شد.

البته اگر علت بروز پدیده بی اختیاری ادرار فوریتی (اضطراری) به خاطر وجود مشکلات در سیستم عصبی باشد، معاینات پزشکی فیزیکی، ریشه مشکل را نشان نخواهند داد.

به همین خاطر برای یافتن ریشه و عامل به وجود آمدن مشکل بی اختیاری ادرار، نیاز به انجام روش های تشخیصی دیگر ممکن است بوجود بیاید.

 • انجام سیستوسکوپی برای مشاهده داخل مثانه
 • آزمایش استفاده از پد هنگام ورزش کردن (هنگام ورزش کردن از یک پد بهداشتی استفاده می شود تا از طریق بررسی آن مشخص شود در حین ورزش، چه میزان ادرار از بدن بیمار، خارج شده است.)
 • اولتراسوند (انجام سونوگرافی شکم و لگن)
 • اندازه گیری ادرار باقیمانده در مثانه پس از دفع بی اختیار ادرار
 • انجاام آزمایش استرس ادرار( نحوه انجام این آزمایش به این صورت است که فرد بیمار با مثانه پر، باید سرفه کند تا میزان کنترل وی مورد سنجش قرار بگیرد.)
 • تست سرطان مثانه از طریق سیتولوژی ادرار
 • اندازه گیری فشار جریان ادرار دفع شده از طریق بررسی یورودینامیک
 • تصویربرداری از کلیه و مثانه از طریق اشعه ایکس

روش های درمان بی اختیاری ادرار اضطراری

بسته به اینکه چه زمانی درمان بی اختیاری ادرار اضطراری آغاز شود روش درمان آن متفاوت خواهد بود. هر چه دیرتر برای درمان اقدام کنید، درد و رنج شما شدتش بیشتر و میزان نشتی ادرار نیز افزایش خواهد یافت.

در ابتدای درمان باید علت بی اختیاری ادرار از سوی پزشک به درستی تشخیص داده شود و سپس روش درمانی مناسب، اتخاذ گردد. در این مواقع برای درمان، حتما پزشک معالج باید روش کنترل ادرار را انتخاب کند و بیمار به طور جدی باید از انجام درمان های خودسرانه پرهیز نماید.

 • آموزش مثانه برای درمان بی اختیاری ادرار اضطراری

آموزش مثانه به منظور افزایش ظرفیت مثانه و جلوگیری از پرکار بودن آن انجام می پذیرد. اینکه این روش برای درمان مشکل شما مناسب است و پاسخگو خواهد بود یا نه و همچنین روش انجام آن باید توسط پزشک معالج شما، پس از مشخص شدن علت بی اختیاری ادرار فوریتی در بدن شما تعیین شود.

 • تغییر سبک زندگی برای درمان مشکل بی اختیاری ادرار اضطراری

کارهای بسیار زیادی برای جلوگیری از نشت ادرار برای بیماران مبتلا به مشکل بی اختیاری ادرار اضطراری وجود دارد:

1_ انتخاب ساده ترین مسیر ممکن برای رسیدن به دستشویی

2_ خودداری از مصرف کافئین

3_ افزایش تعداد دفعات مراجعه به دستشویی حتی زمانی که ظاهرا به آن نیاز ندارید. (هدف از انجام این کار آن است که از تجمع مایعات در مثانه تان خودداری کنید.)

4_ اتخاذ رژیم غذایی مناسب و از بین بردن مشکل اضافه وزن

5_ افزایش تحرکات و انجام ورزش منظم

تمرینات کگل

درمان دارویی بی اختیاری ادرار اضطراری

اولین و مهمترین نکته در رابطه با درمان دارویی بی اختیاری ادرار اضطراری، آن است که از مصرف خودسرانه داورها بدون مشورت با پزشک معالج جدا خودداری کنید. چرا که بدون انجام آزمایشات و معاینات لازم مشخص نیست که بدن شما نسبت به کدام دارو چه واکنشی نشان می دهد. گاهی بدن افراد مختلف نسبت به داورهای یکسان، واکنش متفاوتی نشان خواهد داد.

درمان بی اختیاری ادرار اضطراری از طریق جراحی

جراحی یکی از موثرترین روش های درمان بی اختیاری اضطراری ادرار است که طی آن ظرفیت مثانه متناسب با وضعیت بیمار ممکن است کاهش و یا افزایش یابد.

البته جراحی، آخرین راه حل درمانی برای رفع مشکل بی اختیاری ادرار اضطراری است.

جراحی بی اختیاری ادرار

در صورتی که عضلات کف لگن و ماهیچه های آن به قدری آسیب دیده باشند که فرد قدرت کنترل مثانه را نداشته باشد نیاز است تا با انجام جراحی بی اختیاری ادرار این مشکل را برطرف نمود.

متخصص زنان و زایمان ( فلوشیپ اختلالات کف لگن ) در تشخیص علت بی اختیاری ادرار و میزان آسیبی که به کف لگن وارد شده است ،می تواند نقش بسزایی داشته باشد. از این رو توصیه می شود که نسبت به انتخاب جراح برای درمان بی اختیاری ادرار دقت و توجه ویژه ای داشته باشید تا به صورت کامل مشکل بی اختیاری ادرار شما برطرف شود بدون اینکه بازگشت این عارضه شما را تهدید نماید.

برای انجام این درمان نیاز است تا بهترین جراح بی‌اختیاری ادرار در تهران مراجعه نمایید و مشاوره های لازم در خصوص درمان بی اختیاری ادرار و جراحی لازم برای این امر را دریافت نمایید.

بی اختیاری ادرار یک عارضه آزار دهنده است که مشکلات بسیاری را در محیط هایی خارج از منزل ایجاد می نماید ، فرد همواره استرس و اضطراب نشت ادرار را به همراه دارد و نسبت به این مساله رنج می برد . دقت داشته باشید که با مراجعه به متخصص زنان و زایمان فلوشیپ کف لگن می توانید این اختلال را در کمترین زمان و به صورت کاملا قطعی درمان نمایید .

بهترین جراح بی اختیاری ادرار در تهران کیست ؟

بهترین جراح بی اختیاری ادرار به شما کمک می کند که راه های بسیار سریع و آسان برای از بین بردن این بیماری را امتحان کنید ، با دلسوزی همراه با تجربه ی چند ساله   ترفندهایی برای درمان قطعی بی اختیاری ادرار در زنان ارائه می نماید تا شما بتوانید با آسودگی خیال به زندگی روزمره خود بازگردید .

ارائه مشاوره صادقانه و تخصصی 

جراح بی اختیاری ادرار ابتدا مشاوره های لازم در این خصوص را به شما ارائه می نماید ، در طول این جلسه ی مشاوره سوالاتی در خصوص سابقه :

جراحی هیستروکتومی یا برداشتن رحم

تنگ کردن فوری واژن

بی اختیاری ادرار در بارداری

عمل لابیاپلاستی

و …

پرسیده خواهد شد . بعد از این نیاز است تا  شما نسبت به بیماری خود آگاهی لازم را داشته باشید و برای درمان آن بهترین راه کار را انتخاب نمایید .

انتخاب روش درمان از مهم ترین مسائل در بی اختیاری ادرار است که با توجه به نوع بی اختیاری باید درمان های لازم صورت بگیرد .

همانطور که بیان شد درمان بی اختیاری ادرار به صورت دارویی و جراحی است که در هر صورت نیاز به تغییر در سبک زندگی خواهد داشت .

ارائه روش های درمان بی اختیاری ادرار

همانطور که می دانید روش های مختلفی برای درمان بی اختیاری ادرار ارائه شده است شما می توانید توضیحات در این خصوص را در ویدئو ارائه شده توسط دکتر مریم کرمعلی مشاهده نمایید و از بیان ایشان نحوه ی درمان بی اختیاری ادرار را جویا گردید :

سوالات متداول درمان بی اختیاری ادرار

ریزش ادرار
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

20 دیدگاه ها
 1. زهرا

  چیکار کنیم که مثانه مون تقویت بشه و این اتفاق نیوفته؟

  پاسخ
  • دکتر مریم کرمعلی

   می تونید از تمرینات کیگل استفاده کنید و عواملی که زمینه ساز هستند رو رعایت کنید .

   پاسخ
 2. ساناز

  سلام مرسی از مطالب خوبتون. یه سئوال داشتم من تا احساس میکنم باید برم دسشویی فوری ادرارم میریزه. این نشانه بی اختیاری ادراره آیا؟

  پاسخ
  • دکتر مریم کرمعلی

   بله هرگونه عدم کنترل برای ادرار که منجر به نشت ادرار بشه نشانه از بی اختیاری است و باید درمان بشه . البته این بی اختیاری در افراد مختلف متفاوت است

   پاسخ
   • سپیده

    سلام وقتتون بخیر. خانم دکتر مادر من بخاطر سکته مغزی دچار بی اختیاری ادرار شده . قرص تولترودین ۴ هم میخوره اما تاثیر خاصی نداره. یه دکتر اسپری دسموپرسین بهش داد اما سدیم خونش رو پایین آورد و چندین روز بستری شد. الان شب ها به شدت بی اختیاری داره باید چه کاری انجام بدیم. لطفا ما رو راهنمایی کنید شهرستان هستیم

    پاسخ
    • دکتر مریم کرمعلی

     ازمايش ادرار بدهند نرمال بود بايد حضوري تشريف بياورند براي تست نوار مثانه ٨٨١٩٧٠١٣

     پاسخ
 3. لنا

  ممنون از مطالب خوبتون، خیلی مفید بود برام

  پاسخ
  • دکتر مریم کرمعلی

   خواهش میکنم . لطف دارید

   پاسخ
 4. Elnaz

  خانم دکتر یکی از آشناهای من کمتر از ۳۰ سالشه و بی اختیاری ادرار داره خیلی نگرانه. با جراحی کامل خوب میشه؟

  پاسخ
  • دکتر مریم کرمعلی

   باید برای معاینه تشریف بیارند ، احتمال زیاد بله با جراحی مشکلشون حل میشه . شاید هم نیازی به جراحی نداشته باشند.

   پاسخ
 5. زیبا

  سلام بی اختیاری ادرار استرسی قابل درمانه ؟

  پاسخ
  • دکتر مریم کرمعلی

   بله عزیزم . مراجعه بفرمایید .

   پاسخ
 6. ساره

  بی اختیاری ادرار با لیزرم درمان میشه؟

  پاسخ
  • دکتر مریم کرمعلی

   منظورتون چه لیزری هست؟ خیر درمان تنها از روش های جراحی و یا دارویی انجام میشه

   پاسخ
 7. سولماز

  خانم دكتر مادر من بعضي موقعه ها با خنديدن بي اختياري ادرارپيدا ميكنه چند تا دكترم برديم خوب نشده بنظرتون با جراحي خوب ميشه

  پاسخ
  • دکتر مریم کرمعلی

   عزیزم ایشون باید معاینه بشن تا بتونم نظر قطعی در رابطه با شیوه ی درمان بدم .

   پاسخ
 8. مهدی

  سلام من هر یک یا دو روز یکبار وقتی در مدرسه ام احساس میکنم یک قطره از ادرارم می‌ریزه اونجوری هم نیست که بعد از تخلیه ادرار اتفاق بیوفته بعضی وقت ها هم اصلا اینطوری نیست مشکل چیه البته این تو زمستون اینطور شده همین ۱هفته هستش که اینجوری شدم چیکار کنم

  پاسخ
  • دکتر مریم کرمعلی

   سنتون چقدره ؟

   پاسخ
 9. زهره

  سلام وقتتون بخیر مادرم ۸ سال هست که شبانه روز ایزی لایف استفاده می‌کنه فلج مستانه شده
  ،، خیلی دکتر بردیم ولی خوب نشده الان ۷۲ سالش هست مشگل قلبی داره و دارو می‌خوره مشکل فشار خون هم داره و بی‌اختیاری ادرار، پیدا کرده میشه با جراحی درمانش کرد اگر میشه آدرس بیمارستان و یا شماره تلفنش رو برامون بفرستید ممنون

  پاسخ
  • دکتر مریم کرمعلی

   بايد يك ازمايش ادرار بدهند در صورت نرمال بودن حتما جهت ويزيت حضوري تشريف بياورند
   ٨٨١٩٧٠١٣

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک