دکتر مریم کرمعلی / بی اختیاری ادرار / ناگفته‌های بی اختیاری ادرار استرسی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

ناگفته‌های بی اختیاری ادرار استرسی

راه‌های درمان بی اختیاری ادرار استرسی کدام‌اند؟ باید بدانیم یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که ممکن است افراد بعد از بروز علائم و در هنگام مراجعه به پزشک بپرسند همین سوال است. بی اختیاری ادرار به از دست دادن غیر ارادی کنترل ادرار گفته می‌شود. در این مقاله قصد داریم به هر آنچه که نیاز است از این عارضه بدانید، بپردازیم. با ما همراه باشید.

بی اختیاری ادرار استرسی

درمان بی اختیاری ادرار استرسی 

یکی از انواع شایع بی اختیاری ادرار، بی اختیاری استرسی است. در این عارضه هنگام خندیدن یا سرفه کردن یا حرکات ورزشی قطره هایی از ادرار خارج می شود و لباس را آلوده می‌کند. این اتفاق می‌تواند باعث ایجاد احساس ناخوشایند در فرد شده و زندگی روزمره فرد را مختل کند. همین موضوع باعث شده فرد به فکر درمان بی اختیاری ادرار استرسی باشد. باید بدانیم که از مهم‌ترین عواملی که بر بی اختیاری ادراری استرسی تاثیر می گذارد بارداری است. زنان در دوران بارداری بسیار این عارضه را تجربه می‌کنند و البته تجربه این عارضه در این دوران طبیعی است. باید توجه داشته باشیم که این عارضه بعد از این دوران زنان به وضعیت عادی باز می‌گردند. حال به بررسی انواع روش‌های درمان بی‌اختیاری ادرار می‌پردازیم. راه‌های درمان بی اختیاری ادرار استرسی شامل:

  • زمان مصرف مایعات: ممکن است تصور کنیم که درمان این عارضه تنها با مصرف دارو است. باید بدانیم یکی از راه‌های درمان بی اختیاری ادرار استرسی مصرف مایعات است. درمان با مصرف مایعات بدین معنا است که ممکن است پزشک از فرد درخواست کند که زمان مصرف مایعات را کنترل کند. باید توجه داشته باشیم که کنترل مصرف مایعات نباید به گونه‌ای باشد که فرد دچار کم آبی شود. همچنین ممکن است پزشک درخواست کند که فرد از مصرف نوشیدنی‌های الکلی و کافئین‌دار پرهیز کند چرا که مصرف این نوشیدنی‌ها می‌تواند تاثیر پررتگی بر عملکرد مثانه داشته باشد.
  • دارو درمانی: یکی دیگر از راه‌های درمان این عارضه آزاردهنده، دارو درمانی است. پزشک ممکن است در برخی مواقع برای کنترل بی اختیاری ادرار استرسی اقدام به تجویز یک‌سری دارو کند. باید توجه داشته باشیم که مصرف دارو می‌تواند با خود عوارضی مانند تهوع همراه داشته باشد.
  • سبک زندگی: تغییر سبک زندگی یکی دیگر از راه‌هایی است که می‌تواند در کنترل و درمان این عارضه نقش پررنگی داشته باشد. به طور مثال درمان بی اختیاری ادرار با ورزش یکی از راه‌هایی است که می‌تواند کمک کننده بسیار مفیدی برای کنترل این عارضه آزاردهنده باشد.
  • درمان با دستگاه: امروزه با پیشرفت تکنولوژِی درمان بی اختیاری ادرار استرسی به وسیله دستگاه‌هایی که طراحی شده است انجام می‌گردد. به طور مثال ممکن است پزشک برای درمان فرد دستگاه پساری را تجویز کند. این دستگاه توسط پزشک در دو طرف میزنای قرار می‌گیرد و از نشت ادرار در هنگام انجام برخی فعالیت‌ها پیشگیری می‌کند.
  • جراحی: باید توجه داشته باشیم که اگر فرد دچار بی اختیاری استرسی شدید باشد ممکن است پزشک درمان جراحی را در نظر بگیرد. 

بیشتر بخوانیم: بی اختیاری ادرار اضطراری

02:24
truncate dir-rtl

صحبت های دکتر مریم کرمعلی در مورد جراحی بی اختیاری ادرار (شبکه سلامت)

کلیاتی از درمان بی اختیاری استرسی 

رو به رو شدن با بی اختیاری ادرار استرسی، نگرانی‌ها و اضطراب‌های بی‌شماری به همراه دارد. برخی مواقع میزان نگرانی‌های فرد به قدری افزایش پیدا می‌کند که فرد را از مراجعه به پزشک و درمان منع می‌کند. باید توجه داشته باشیم که تاخیر در درمان می‌تواند شدت این عارضه را بیشتر کرده و عوارض بیشتری را برای فرد رقم بزند. در نتیجه بهتر است در صورت بروز نشانه‌هایی از این عارضه در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که ممکن است تشخیص بی اختیاری ادرار با تست نوار مثانه انجام شود و بعد از تشخیص قطعی، درمان آغاز می‌شود.

همچنین توجه داشته باشید که بی اختیاری ادرار در بارداری امری طبیعی است و بعد از بارداری رفع می‌شود اما اگر این عارضه بعد از زایمان نیز ادامه داشت بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. در پایان مهمترین توصیه‌ای که خواهیم داشت این است که برای انجام روند تشخیص عوامل بی اختیاری ادرار استرسی و نیز درمان آن به پزشکان و متخصص فلوشیپ کف لگن مراجعه کنید که در این زمینه از توانمندی های بالایی برخوردارند.

سوالات متداول

نتیجه گیری

امروزه با پیشرفت تکنولوژِ راه‌های مختلفی برای درمان بی اختیاری ادرار استرسی ایجاد شده است که در این مقاله به هرآنچه که نیاز بود از این درمان بدانید، پرداختیم تا بدون نگرانی و با انتخاب یک پزشک با تجربه درمان را آغاز کنید. 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک