دکتر مریم کرمعلی / بی اختیاری ادرار / تست نوار مثانه شامل چه مواردی می باشد ؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تست نوار مثانه شامل چه مواردی می باشد ؟

تست نوار مثانه (تست یورودینامیک)، تستی است که به بررسی عملمرد مثانه، اسفنکترها و پیشابراه که ادرار را دخیره و آزاد می کنند، می پردازد. عمده دلیل انجام این تست، بررسی توانایی مثانه در نگه داری و تخلیه کامل ادرار می باشد. معمولا این آزمایش قبل از درمان بی اختیاری ادرار با جراحی انجام می شود .

مطلب ارائه شده توسط دکتر مریم کرمعلی متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ اختلالات کف لگن  و فلوشیپ کف لگن  را مطالعه نمایید .
تست نوار مثانه، هر گونه انقباض غیر ارادی در مثانه که منجر به ترشح ادرار می شود را نیز نشان می دهد.

تست نوار مثانه

انجام این تست معمولا زمانی تجویز می شود که علائمی از مشکلات مجاری ادراری مشاهده شود. مشکلاتی از قبیل:
– تراوش ادرار
– تکرر ادرار
– ادرار دردناک
– نیاز فوری به دفع ادرار
– مشکلات مربوط به تخلیه کامل مثانه
– عود مجدد عفونت دستگاه ادراری
جهت انجام این تست، موارد زیر از سوی پزشک بررسی خواهد شد:
– مدت زمانی که طول می کشد ادرار تولید شود
– حجم ادرار تولید شده
– توانایی و یا عدم توانایی توقف جریان ادرار

بررسی های دقیق تر شامل تصویربرداری از مثانه در وضعیت پر و خالی، بررسی فشار داخل مثانه و یا بررسی فعالیت های عصبی و عضلانی می باشد. نوع تست نیز با توجه به اطلاعات به دست آمده از وضعیت سلامتی و معاینات فیزیکی در نظر گرفته خواهد شد.
در بیشتر موارد، انجام تست نوار مثانه به آمادگی خاصی نیاز ندارد، تنها توصیه می شود بیمار تغییراتی را در میزان مایعات مصرفی و یا نحوه مصرف داروها ایجاد کند. بسته به نوع تست، ممکن است نیاز باشد بیمار با مثانه پر برای انجام تست مراجعه کند.

انواع تست نوار مثانه

برخی انواع تست های نوار مثانه عبارتند از:

– یوروفلومتری

در این تست، سرعت و حجم ادرار اندازه گیری می شود. جهت انجام تست، نمونه ادرار فرد گرفته می شود و ابزار مخصوصی، نموداری را تهیه می کند که تغییرات جریان ادرار را نشان می دهد. غیر طبیعی بودن نتایج تست می تواند به معنای ضعیف شدن عضلات مثانه و یا انسداد جریان ادرار باشد.
– اندازه گیری مقدار ادرار باقی مانده
در این تست همان طور که از نامش پیداست، حجم ادرار باقی مانده در مثانه بعد از ادرار کردن اندازه گیری خواهد شد. این تست توسط اولتراسوند و با استفاده از امواج صوتی انجام می شود و تصاویری از مثانه در اختیار پزشک قرار خواهد گرفت.
امکان انجام این تست با استفادده از کاتتر، لوله ای ظریف و انعطاف پذیر امکان پذیر می باشد.

– سیستومتری

در این تست، مشخص می شود که مثانه چه میزان ادرار را می تواند در خود نگه دارد، میزان فشار داخل مثانه و میزان پر بودن مثانه در زمان دفع ناگهانی ادرار اندازه گیری خواهد شد. از کاتتر برای تخلیه کامل مثانه استفاده می شود.
سپس کاتتر مخصوص و کوچک تری داخل مثانه قرار می گیرد تا میزان فشار داخل مثانه اندازه گیری شود.
بعد از تخیله کامل مثانه، مثانه با آب گرم پر می شود. اگر بیمار نیاز به دفع ناگهانی ادرار پیدا کند، حجم آب و فشار مثانه اندازه گیری خواهد شد.

– اندازه گیری فشار نقطه نشت

در این تست، فشار نقطه نشت در طول تست سیتومتری اندازه گیری خواهد شد. با پر شدن مثانه در تست سیتومتری، انقباضات ناگهانی اتفاق می افتد و مقداری آب به بیرون تراوش خواهد کرد. در این تست، فشار این نقطه اندازه گیری می شود.

– بررسی فشار جریان

در این تست، فشار مثانه به هنگام ادرار اندازه گیری می شود. بعد از تست سیتومتری، مثانه به طور کامل تخلیه می شود و در همین لحظه، فشار مثانه و جریان ادرار اندازه گیری خواهد شد. بررسی میزان فشار به تشخیص انسداد مثانه در بزرگ شدن پروستات کمک می کند.

– الکترومیوگرافی

در این تست از گیرنده های مخصوصی برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی عضلات و اعصاب داخل و اطراف مثانه و اسفنکترها استفاده می شود. در صورتی که تشخیص داده شود که مشکل ادراری ناشی از آسیب عضلانی و یا عصبی است، الکترومیوگرافی انجام خواهد شد.

– تست های یورودینامیک ویدئویی

این تست ها، تصاویر و ویدئوهایی از مثانه در وضعیت پر و خالی را در اختیار پزشک قرار می دهند. اگر تست اشعه ایکس انجام شود، مثانه با مایع مخصوی پر می شود. در تست اولتراسوند نیز، مثانه با آب گرم پر می شود و امواج اولتراسوند تصاویری از مثانه را در اختیار پزشک قرار می دهد.

در طول تست نوار مثانه چه اتفاقی می افتد؟

بعد از انجام تست نوار مثانه، ممکن است بیمار تا چند ساعت هنگام ادرار کردن، احساس خوشانیدی نداشته باشد. نوشیدن یک لیوان آب هر نیم ساعت یک بار به مدت دو ساعت، به تسکین علائم کمک می کند.
مصرف آنتی بیوتیک به مدت دو روز، از بروز عفونت پیشگیری خواهد کرد. در صورت مشاهده علائمی از عفونت از قبیل تب و لرز و درد باید به پزشک متخصص فلوشیپ کف لگن مراجعه شود.

 

نتایج تست نوار مثانه چه مدت بعد آماده خواهد شد؟

نتایج برخی تست های نوار مثانه مانند یوروفلومتری و یا سیستومتری، بلافاصله آماده می شوند. آماده شدن دیگر تست ها نیز چند روز زمان خواهد برد. پزشک با بیمار در خصوص نتایج به دست آمده و یا روش های درمانی به گفت وگو خواهد پرداخت.
Source: https://www.niddk.nih.gov/health-information/diagnostic-tests/urodynamic-testing

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک