دکتر مریم کرمعلی / اختلالات کف لگن / بهترین روش های درمان نازایی
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

بهترین روش های درمان نازایی

روش های درمان نابارورى

 

در حالى كه اكثر افراد جامعه به محض اقدام به باردارى مى توانند بارور شوند اما برخى ديگه به راحتى و به طور طبيعى موفق به بارورى نمى شوند و از آنجايى كه داشتن فرزند براى افراد بسيارى امرى مهم و مورد علاقه است، افراد به دنبال راه هاى حل اين مشكل و درمان آن مى روند.

دکتر مریم کرمعلی  فلوشیپ اختلالات کف لگن متخصص زنان و زایمان و زیبایی در این باره می گوید :

ناباروری زمانى اتفاق می افتد که یک زوج بعد از داشتن روابط جنسی منظم و محافظت نشده، همچنان قادر به دستيابى به باردارى نيستند.

در اين وضعيت ممكن است يكي از طرفين رابطه در انجام فرايند باردارى ناتوان باشد. اين در حالى است كه در يك رابطه سالم بعد از ١٢ ماه رابطه جنسي منظم، مداوم و كنترل نشده باردارى اتفاق مى افتد. درمان ناباروری باید توسط دکتر متخصص در این زمینه انجام شود

راه و روش هاى درمان نابارورى

از آنجايى كه مشكل نابارورى مى تواند از سوى زن و مرد باشد كه ناتوانى هركدام از طرفين نيز در اثر عوامل پيچيده و خاص است، بنابراين با تشخيص اينكه مشكل از كدام يك از زوجين است، مى توان راه حل درمانى مناسب را تشخيص داد و روند درمان را آغاز كرد. لذا اولين قدم در درمان نابرورى تشخيص اين است كه اين بدكاركردى از چه كسى صورت گرفته و اينكه علت اين ناتوانى در آن فرد چيست. بر اين اساس در ادامه ايم مطلب به درمان هاى مختص زنان و مردان براى حل مشكل نابارورى به طور جداگانه اشاره مى شود.

به طور كلى روند درمان به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله سن زوجين، ناباروری و عدم باردارى در چه مدت به طول انجامیده است، ترجیحات شخصی و وضعیت عمومی سلامت زوجين و ظرفيت رابطه.

يكى از نكاتى كه در وهله اول مورد بررسى قرار مى گيرد بحث فراوانی مقاربت است. بنابراين ممكن است به زوجين توصیه شود که بیشتر اوقات در زمان تخمک گذاری اقدام به برقرارى رابطه جنسی كنند. اين در حالى است كه اسپرم تا ٥ روز می تواند در داخل رحم زن زنده بماند اما تخمک تنها تا يك روز پس از تخمک گذاری می تواند بارور شود. بنابراين از نظر تئورى در هر يك از ٦ روز دوران تخمك گذارى باردارى مى تواند اتفاق افتد. با این حال، نتايج یک نظرسنجی نشان داده است كه شانس باردارى تنها در ٣ روز وجود دار كه شامل ٢ روز قبل از تخمك گذارى و ١ روز همان روز تخمك گذارى مى شود.

همچنين گفتنى است برخى تصور می کنند که برای افزایش اثرگذارى اسپرم باید تعداد دفعاتی که زوجین باهم رابطه برقرار می کنند، کاهش یابد اما این امر تغییر خاصى ایجاد نمى كند و بي فايده است.

درمان ناباروری در مردان

چنانچه پيش تر نيز گفته شد درمان به علت اصلی ناباروری بستگی دارد.

اختلال نعوظ یا انزال زودرس: براى رفع اين مشكل داروها، رویکردهای رفتاری و یا هر دو مى تواند به بهبود باروری کمک کنند.

 

واریکوسل: تورم رگ ها در ناحيه بيضه مرد واريكوسل نام دارد كه از طريق عمل جراحی مى توان آن را از بين برد.

 

انسداد مجرای انزالی: در صورت انسداد مجراى انزالى آقايان مى توان اسپرم را در آزمايشگاه از بيضه خارج و به تخمك زن تزريق كرد.

 

انسداد اپیدیدیمال: همچنين یک اپیدیدیم مسدود شده كه مى تواند مانع خروج اسپرم از مجراى انزالى مرد شود با عمل جراحی نيز ترمیم کرد. اپیدیدیم ساختاری در بیضه ها به ذخیره و انتقال اسپرم کمک می کند. اگر اپیدیدیم مسدود شده باشد اسپرم به درستی خارج نمى شود.

 

درمان نابارورى در زنان

درمان دارویی: درمان دارويى معمولاً برای افرادی داراى مشكل تخمك گذارى یا تنبلى تخمدان هستند، مورد استفاده قرار مى گيرد كه بنا به تشخيص پزشك مربوطه شامل داروهاى متفاوتى مى باشد.

تلقیح اسپرم به داخل رحم: در مواردی که علت نابارورى مربوط به مشکلات دهانۀ رحم یا رسیدن اسپرم به لوله‌ های رحم است، از اين روش استفاده مى شود.

 

لقاح خارج از رحم: از اين روش در مواقعى استفاده مى شود كه علت ناباروری نا مشخص باشد. در فرايند لقاح خارج از رحم تخمک‌ ها پس از بارورر شدن توسط اسپرم در آزمایشگاه به رحم زن منتقل می‌ شوند.

 

لاپاراسکوپی: از اين روش در زنانی که به بیماری‌های مرتبط با لوله‌ رحم و یا دستگاه تناسلی مبتلا هستند، استفاده مى شود. طى اين فرايند درمانى پزشک با انجام عمل جراحی لاپاراسکوپی اقدام به بازسازی و رفع مشکل اندام‌های تناسلی می‌کند.

 

اهدا کردن تخمک: اهدا كردن تخمك براى زنانی که بالاى ٤٠ سال سن دارند و دچار نارسایی تخمدان هستند و تخمدان‌های آنها به درستی کار نمی‌کند و یا تخمکشان کیفیت کافی را ندارد، مورد استفاده قرار مى گيرد.

 

رحم جایگزین: بهره گيرى از رحم جايگزين براى زنانی که دچار مشکلاتى در رحم خود هستند اما دارای تخمدان‌ها و تخمک‌های سالم هستند، می‌تواند مفيد و موثر باشد. همچنین می توان  در صورت داشتن  شرایط فریز کردن جنین برای نگه داری تخمک های سالم و جوان استفاده نمود .

 

چگونه مى توان خطر بارداری های متعدد و چند قلو را كاهش داد؟

چنانچه مى دانيد درمان نابارورى با روش هاى پزشكى در بسيارى از موارد منجر به بروز باردارى هاى چند قلويى و متعدد مى شود كه به دلايل مختلف براى بسيارى از زوجىن خوشايند نيست.

لازم به ذكر است كه داروهای باروری تزریقی بعضی اوقات می توانند منجر به زایمان های متعدد يعنى دوقلوها یا سه قلوها شوند. اين درحالى است كه احتمال تولد نوزادان چندگانه در صورت مصرف داروهاى بارورى خوراكى نسبت با داروهاى تزريقى بسيار كمتر است.

همچنين با نظارت دقیق در طول درمان و بارداری می توان به کاهش خطرات و عوارض ناشى از اينگونه درمان ها کمک کرد. به خاطر داشته باشيد كه هرچه جنین بیشتر باشد خطر وقوع زایمان زودرس نيز بیشتر است.

اگر یک زن برای فعال کردن تخمک گذاری نیاز به تزریق HCG داشته باشد و اسکن های اولتراسوند نشان دهد که تعداد زیادی فولیکول ایجاد شده است، می توان از تزریق HCG جلوگیری کرد.

 

نتيجه گيرى

به طور كلى امروزه برای زوج هایی که مشکلات باروری را تجربه می کنند و کسانی که مایل به فرزندآوری در سنین بالاتر هستند، گزینه های درمانى بسيارى نسبت به گذشته وجود دارد.

درحالى كه تأمین اعتبار برای درمان باروری می تواند پرهزینه و گران باشد اما با يك برنامه ريزى مناسب و شناخت مشكل و اقدام به درمان آن نزد پزشك و كلينيكى معتبر مى توان اين هزينه ها را تا حد زيادى كنترل كرد و كاهش داد. چراكه بسيارى از افراد با عدم شناخت و بررسى كافى راه هاى درمانى زمان بر و پر هزينه زيادى را امتحان مى كنند كه متاسفانه بى نتيجه مى ماند. بنابراين توصيه مى شود با مطالعه و ديدى باز به سراغ درمان نابارورى رفت تا حدالامكان هزينه هاى ناشى از آن كاهش يابد. علاوه بر اين امروزه با پيشرفت تكنولوژى و علم پزشكى و دستیابی به فناوری هاى جدید، روش هاى درمانی ناباروری برای اكثر افراد جامعه قابل دسترسی است و میزان موفقیت و ایمنی نيز بسيار افزايش پيدا كرده است.

 

دکتر مریم کرمعلی، فلوشیپ اختلالات کف لگن، جراح و متخصص زنان و زایمان در تهران می باشند. ایشان با بهره گیری از دانش روز دنیا و بکارگیری مجهزترین تکنولوژی آماده ی ارائه خدمات درمانی و زیبایی به شما عزیزان می باشد. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید: شماره تماس: ۰۲۱۸۸۱۹۷۰۱۳ آدرس صفحه اینستاگرام دکتر مریم کرمعلی

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک