دکتر مریم کرمعلی / جراحی های زیبایی واژن / تشخیص بی اختیاری ادرار با تست نوار مثانه
مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

تشخیص بی اختیاری ادرار با تست نوار مثانه

امروزه بی اختیاری ادرار یکی از مشکلاتی است که خانم ها و آقایان با آن همراه می شوند ، یکی از سریع ترین روش ها برای تشخیص بی اختیاری ادرار و انواع آن ، استفاده از تست نوار مثانه است .

علت ایجاد بی اختیاری ادرار انقباضات غیر طبیعی مثانه می باشد. در حالت معمول عضلات قوی که ماهیچه با سطح نامیده می شوند و جریان ادرار را از مثانه کنترل می کنند . زمانی که فرد بی اختیاری اجاره اضطراری مبتلا می‌شود این عضلات مثانه پرکار با نیروی کافی منقبض می شوند تا ماهیچه های با سطح مجاری ادراری چه لوله ای است که ادرار را به بیرون از بدن انتقال می دهد، تحت فشار قرار بگیرد.

بی اختیاری ادرار

اگر بی اختیاری ادرار دارید باید دقت داشته باشید که برای انجام آن نیاز است که آمادگی های لازم را داشته باشید ، توصیه ها و موارد پیش زمینه ای به شما یاد آوری خواهد شد ، برای آزمایش دادن یک نوار مثانه کامل ابتدا از بیماری خواسته می شود که از دو ساعت قبل از انجام تست مایعات فراوان مصرف کند تا احساس ادرار داشته باشد و مثانه تقریبا پر باشد .سپس مرحله اول یعنی اوروفلومتری اقدامات لازم انجام می گردد واز بیمار خواسته می شود که در دستگاه اوروفلومتری ادرار کند. در این مرحله حجم ادراردفعی ، سرعت جریان ادرار، و مدت زمان دفع کامل ادرار ارزیابی می شود .

مرحله دوم در تست نوار مثانه سیستومتری است که در این بخش ، با استفاده از سوند نلاتون بسیار باریک که کاملا نازک و نرم است ،  ادرارباقیمانده در مثانه تخلیه شده و مورد بررسی و اندازه گیری قرار می گیرد ، سپس یک کاتتر باریک از طریق مجرا وارد مثانه شده و یک کاتتر باریک دیگر وارد مقعد می شود این وسیله نیز هیچ گونه درد و یا ناراحتی به همراه ندارد و بسیار کوچک می باشد، در انتهای این کاتترها سنسور وجود دارد تا فشار مثانه و همزمان روده اندازه گیری شود .

خانم با لباس گلبهی

در این مرحله نیاز است که تمامی احساسات و واکنش های مثانه مورد بررسی دقیق قرار بگیرد ، بنابراین به کمک یک سرم نرمال سالین گرم تدریجا و به آهستگی مثانه پر می شود ، در طی پر شدن از بیمار راجع به حس پر شدن مثانه سوالاتی پرسیده می شود و ممکن است نیاز به انجام سرفه و یا وارد کردن فشار به مثانه از جانب بیمار باشد ، همچنین درخواست می شود که در فاصله های زمانی مرتبی سرفه داشته باشند .

در مرحله سیستومتری حس پر شدن مثانه ، فشار مثانه ، انقباضات غیر ارادی در مثانه ، قابلیت ظرفیت پذیری مثانه ارزیابی می شود . همچنین احتمال نشت ادرار همراه با سرفه و عطسه و قدرت و استحکام اسفنکتر ادراری بررسی میشوند. زمانیکه حس پری مثانه به حداکثر رسید تست PFS ( یا اندازه گیری همزمان فشار مثانه و جریان ادرار) انجام می شود .

شلوار خیس

در مرحله PFS به صورت کاملا همزمان میزان قدرت انقباضات عضله های مثانه مورد توجه و بررسی قرار می گیرد تا جراح بی اختیاری ادرار بداند که ، مثانه جهت دفع ادرار ، فشار مثانه در طی دفع ادرار و سرعت جریان ادرار در چه شرایطی قرار دارد . در این مرحله تشخیص و درمان بی اختیاری ادرار شبانه نیز قابل انجام است .

در این مرحله با توجه به داده های دریافتی که مورد بررسی قرار گرفته اند ، میزان هماهنگی اسفنکترادراری برای شل شدن کامل در مرحله دفع ادرار بررسی می شود.در بعضی از بیماران به تشخیص پزشک از مراحل پر شدن و تخلیه مثانه عکس و ویدیو تهیه میشود که به این شیوه ویدیو یورودینامیک میگویند.

نهایتا پس از بررسی تمام یافته ها ، جراح بی اختیاری ادرار نوع اختلال عملکردی را تشخیص داده و مراحل درمانی را بر اساس آن برنامه ریزی می کند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک