دکتر مریم کرمعلی / اختلالات کف لگن / درمان فوری تخمدان پلی کیستیک
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان فوری تخمدان پلی کیستیک

تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

یکی از مشکلاتی که بسیاری از خانم ها با آن همراه هستند ، سندرم تخمدان پلی کیستیک است که می تواند آسیب های بسیاری را برای فرد در انجام امور زندگی ایجاد نماید .برای درمان فوری تخمدان پلی کیستیک می توانید به دکتر مریم کرمعلی ، متخصص زنان و زایمان فلوشیپ اختلالات کف لگن مراجعه نمایید .

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) بیماری است که بر روی هورمون زنانه تأثیر می گذارد ، در واقع ممکن است به دلیل مشکلات هورمونی و اختلالات مربوط به آن این بیماری رخ دهد .  زنان مبتلا به PCOS مقادیر بالاتر از حد طبیعی هورمون های مردانه را در بدن خود تولید می کنند ، تخمدان پلی کیستیک نتیجه ی ترشح بیش از اندازه ی استروژن می باشد .

 

در صورتی که این اختلال به وجود آید عادت های ماهیانه به صورت نامنظم خواهد بود و البته در صورتی که فرد بخواهد برای بارداری اقدام نماید ، مشکلات باروری پدید می آورد .  این عدم تعادل هورمون باعث می شود که از دوره های قاعدگی بگذرند و باردار شدن را برای آنها سخت تر شود .

تخمدان پلیکیستیک همچنین می تواند آسیب هایی را به پوست و مو وارد کند ، پر مویی از علائم تخمدان پلی کیستیک است که در نواحی حساس مانند ناحیه تناسلی و زیر بغل و صورت بیشتر دیده می شود ، در واقع این عارضه به صورت موهای زائد خود را نشان می دهد .  البته در برخی از موارد طاسی نیز ایجاد م یکند که به صورت بسیار نادر وجود دارد .

اختلالات هورمونی که تخمدان پلی کیستیک ایجاد می کنند می تواند زمینه ساز ابتلا به  بیماری هایی مانند دیابت و بیماری های قلبی در طولانی مدت بشود . برای تشخیص می توانید به   و یا  مراجعه نمایید .

تخمدان پلی کیستیک  یا  کیست تخمدان چیست؟

کیست های تخمدانی یکی از مواردی است که در اختلالات قاعدگی در زنان  نقش به سزایی دارد ، در حقیقت کیست تخمدانی کیسه هایی پر از مایعات هستند که در اطراف رحم و دیواره ی آن تشکیل می شوند، بسیاری از کیست ها بدون هیچ عائمی تولید شده و رشد می کنند ، اندازه ی کیست ها با توجه به نوع آن ها می تواند بسیار کوچک و یا بسیرا بزرگ باشد و البته تشخیص وجود کیست ها به کمک معاینات و سونوگرافی امکان پذیر خواهد بود . برای این منظور باید به متخصص زنان وز ایمان مراجعه نمایید .

همانطور که بیان شد تخمدان پلی کیستیک یک  مشکل هورمونی است که در زنانی که در سن باروری قرار دارند بیشتر دیده می شود اما به طور کلی در رنج سنی 15 تا 55 سال به خوبی دیده می شود و تقریبا یک مشکل و بیماری شایع بین زنان محسوب می شود .

 

بسیاری از خانمها ی مبتلا به تخمدان پلی کیستیک هستند اما از ابتلا به آن اطلاعی ندارند، از این رو توجه به علائم پنهان تخمدان پلی کیستیک یکی از مهم ترین مواردی است که تمامی بانوان باید به آن توجه داشته باشند .  در یک مطالعه ، تا 70 درصد از زنان مبتلا به  تخمدان پلی کیستیک  تشخیص داده نشده بودند .

 

ارگانهای تولید مثل تولید کننده استروژن و پروژسترون در حقیقت هورمون هایی هستند که چرخه قاعدگی را تنظیم می کنند، تخمدان پلی کیستیک به خوبی روی تولید و فعالیتهای این هورمون ها  تأثیر می گذارد. تخمدان ها مقدار کمی هورمون های مردانه به نام آندروژن ها نیز تولید می کنند و در صورت بروز این اختلال ترشح این هورمون ها بیشتر می شوند .

 

بروز اختلال در تولید هورمون های لازم باعث می شود که بیماری هایی نظیر قاعدگی نا منظم و .. بروز نماید.

 

علائم تخمدان پلی کیستیک چیست ؟

به طور کلی علائم شایعی برای تخمدان پلی کیستیک وجود دارد  که با دقت به آن ها می توانید نسبت به اطمینان قطعی در رابطه با این بیماری به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.

پشت یا ران‌ها هستند. برخی علائم دیگر سندرم تخمدان پلی‌کیستیک عبارتند از:

 • عادت ماهیانه نا منظم
 • عادت ماهیانه کمتر از 8 مرتبه در سال
 • خونریزی بسیار شدید در دوره ی قاعدگی
 • خونریزی بسیار کم در دوره قاعدگی
 • احساس درد در زمان مقاربت
 • مشکلات پوستی مانند آکنه و جوش های ملتهب
 • ریزش مو و کم شدن مو در قسمت جلوی سر
 • مشکلات خواب و مشکلات تنفس در خواب
 • عدم باروری و بروز مشکلات باروری
 • رشد موهای زائد در صورت و ناحیه تناسلی

 

 

درمان تخمدان پلی کیستیک

برای درمان تخمدان پلی کیستیک، بسیاری از کیسه های پر از مایعات درون تخمدان ها رشد می کنند، که از بین بردن این کیسه ها می تواند با درمان های دارویی و تغییر سبک زندگی ممکن خواهد بود . در صورتی که اندازه ی کیست ها بسیار بزرگ باشد نیاز است تا با اعمال جراحی لازم توسط جراح زنان این اقدام انجام شود .

 

اما به طور کلی متخصص زنان و زایمان برای رفع بیماری تخمدان پلی کیستیک یک یا چند روش را به کار می گیرد که شامل موارد و توصیه های زیر می باشد .

 • کاهش وزن

 • داروهایی مثل کلومیفن، لتروزول و متفورمین

 • تزریق گنادوتروپین

 • عمل جراحی

بهترین جراح زیبایی واژن در تهران کیست

دقت داشته ابشید که به هیچ عنوان از روش های خود درمانی استفاده نکنید زیرا ممکن است که بیماری تشدید شود . در هر صورت برای درمان این بیماری باید در نظر داشته باشید که باید به متخصص فلوشیپ کف لگن  مراجعه نمایید .
برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک