دکتر مریم کرمعلی / اختلالات کف لگن / علت خونریزی در دوران بارداری
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

علت خونریزی در دوران بارداری

علت خونریزی در دوران بارداری

بسیاری از خانمها در اوایل بارداری شاهد مقداری خونریزی خواهند بود، که این مسئله ممکن است برای زن باردار نگران کننده باشد.

 

آیا خونریزی در دوران بارداری امری طبیعی است؟

آیا لکه بینی در اوایل بارداری نشانه های آسیب به جنین است؟

علت خونریزی در اوایل حاملگی چیست و چه میزان از آنها طبیعی می باشد؟

اگر سوالات بالا ذهن شما را درگیر نموده است مطلب ارائه شده از دکتر مریم کرمعلی متخصص زنان و زایمان فلوشیپ کف لگن را مطالعه نموده و در صورتی که اطلاعات مقاله برای شما کافی نبود می توانید با ایشان در ارتباط باشید.

به طور کلی ممکن است خونریزی در اوایل بارداری و یا در اواخر بارداری دیده شود که علت بروز آن ها در طول ماه های مختلف بارداری متفاوت است :

خونریزی در اوایل حاملگی

علل مشاهده خونریزی در دوران بارداری

مشاهده خونریزی در بارداری می تواند به دلایل کاملاً طبیعی و یا غیر طبیعی اتفاق بیفتد توجه به میزان خونریزی و زمان آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما در نهایت تشخیص علت خونریزی با انجام آزمایشات و معاینات تخصصی در این زمینه که توسط متخصص زنان و زایمان انجام می شود قابل تشخیص است.

بد نیست بدانید که خونریزی در دوران بارداری یکی از مواردی که به شدت مادر باردار را نگران و مضطرب می نماید قبل از هر اتفاق این مورد را به خاطر بسپارید در صورت بروز هر گونه خونریزی به جای وارد کردن استرس و اضطراب به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده و علت را جویا شوید .

اما به طور کلی علت بروز خونریزی در دوران بارداری شامل موارد زیر خواهد بود:

  • خونریزی ناشی از لانه گزینی
  • خونریزی ناشی از سقط خود به خود یا ناخواسته
  • خونریزی ناشی از سقط فراموش شده
  • خونریزی ناشی از سقط ناکامل
  • حاملگی نابجا
  • حاملگی مول

 

خونریزی ناشی از لانه گزینی

همانطور که میدانید حدود دو هفته بعد از بارداری مقداری لکه بینی طبیعی می باشد چرا که این خونریزی ناشی از لانه گزینی جنین داخل رحم می باشد. خونریزی لانه گزینی که علت آن تهاجم نطفه به داخل عروق آندومتر است بسیار مختصر بوده و همانطور که بیان شد حدودا دو هفته بعد از حاملگی رخ می دهد. اما ممکن است که خونریزی مقداری بیشتر و یا نگران کننده باشند که در چنین موردی حتما به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

البته خونریزی لانه گزینی به قدری کم می باشد که فرد آن را با لکه بینی پریود اشتباه می گیرد .خونریزی لانه گزینی معمولا مختصر بوده به طوری که فرد برای تشخیص باردار بودن  دچار تردید و اشتباه می شود.

 

خونریزی ناشی از سقط خود به خود

خونریزی ناشی از سقط خود به خود یا سقط ناخواسته از عواملی که می‌تواند در دوران بارداری رخ دهد . طبق گفته ی بهترین جراح واژینوپلاستی در تهران خونریزی قبل از هفته 20 حاملگی دیده  خواهد شد و در حقیقت نشان دهنده سقط خود به خود جنین است .

در واقع زمانی که قبل از هفته بیستم بارداری جنین از بین برود به آن سقط ناخواسته می گویند ،که در پی آن حاملگی خاتمه می یابد.

۲۵ درصد حاملگی ها  به سقط ناخواسته ختم می شود و حدودا ۶۰ تا ۸۰ درصد این ها ناشی از کروموزوم های غیر طبیعی می باشد.

علت بعدی

سقط فراموش شده

زمانی که قبل از هفته بیستم جنین دچار مرگ شود و محصولات حاملگی در رحم باقی بماند و آن سقط فراموش شده گفته می شود .

در مواردی هم که حاملگی خاتمه یافته باشد اما مقداری از محصولات حاملگی در داخل رحم باقی بماند ناکامل و یا ناقص می گویند.

در برخی از موارد که فرد دچار حاملگی نابجا شده باشد خونریزی مشاهده می‌گردد .حاملگی نابجا به حاملگی در خارج آندومتر اشاره دارد تقریباً یک درصد از کل حاملگی ها نابجا می باشد  اما این عارضه از گروهی به گروه دیگر تفاوت دارد و نسبت به شرایط بدنی زنان دارای تفاوت است .

راههای تشخیص علت خونریزی بارداری

با مراجعه به متخصص زنان و زایمان ارزیابی های اولیه شامل معاینه لگنی و قطعی کردن حاملگی توسط آزمایش حاملگی انجام می‌شود .

در این خصوص می توانید به فلوشیپ اختلالات کف لگن مراجعه نمایید. ایشان با تعیین گروه خون و غربالگری آنتی بادی های نامنظم جهت ارزیابی وضعیت شما اقدامات لازم را انجام می دهد.

در صورتی که از دست رفتن خون و میزان خونریزی شدید باشد، انجام آزمایش CBC لازم است . اما به طور کلی اگر خونریزی به دلیل سقط ایجاد شده باشد به وسیله سونوگرافی قابل تشخیص خواهد بود. چرا که سونوگرافی طبیعی می تواند ضربان قلب جنین را نشان دهد در صورتیکه ضربان قلب جنین شنیده شود خطر سقط خود به خود از بین میرود.

تشخیص توسط متخصص زنان و زایمان با استفاده از آزمایشات و سونوگرافی های مخصوص قابل تشخیص خواهد بود باید بدانید که در سقط کامل و حاملگی مولار خونریزی واژینال دیده خواهد شد اما میزان خونریزی بسیار زیاد و نگران کننده است.

خونریزی در اواخر حاملگی

به همان اندازه که در اوایل بارداری احتمال بروز خونریزی وجود دارد در اواخر حاملگی نیز ممکن است فرد دچار خونریزی بشود.

خونریزی در اوایل بارداری نشان دهنده سقط جنین است که حاملگی را خاتمه می دهد اما در پایان دوره بارداری خونریزی ها علائم و علت های متفاوت تری خواهند داشت ممکن است که خونریزی بعد از هفته بیست و چهارم حاملگی دده شود که علت آن ممکن است به‌خاطر پاره شدن جفت و یا قرار گرفتن جفت سر راهی باشد .

در صورتی که مشکلات جفت برای زن باردار ایجاد شود زایمان زودرس اتفاق می‌افتد.

البته تشخیص علت خونریزی و درمان آن توسط متخصص زنان و زایمان قابل تشخیص هستند و ایشان در نهایت تصمیم میگیرند که زن باردار در چه وضعیتی قرار بگیرد.

در بیشتر موارد پزشک ناچار به زایمان اورژانسی خواهد شد که توسط زایمان سزارین جان مادر و جنین نجات داده می شود . در صورتی که مشکلات جفت برای جنین اتفاق بیفتند با زایمان سزارین کنترل شده و جنین جنین نارس در شرایط ایده آل تا زمانی که بهبودی کامل یابد، نگهداری می شود.

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک