دکتر مریم کرمعلی / جراحی های زیبایی واژن / تست نوار مثانه چه کاربردهایی دارد؟
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تست نوار مثانه چه کاربردهایی دارد؟

تست نوار مثانه یا تست یورودینامیک بررسی کلی و جامعی از عملکرد مثانه انجام می‌دهد، که می‌تواند در نهایت اطلاعات خوبی برای درمان بی اختیاری ادرار در اختیار متخصص فلوشیپ کف لگن و یا جراح بی اختیاری ادرار قرار دهد.

تست نوار مثانه فشار داخل مثانه را مورد بررسی قرار می دهد، همچنین عضله مثانه و توان نگهداری آن برای ادرار را آنالیز می کند. این آزمایش که کاملاً سرپایی بوده و توسط بهترین متخصص زنان انجام می شود علت نشتی و یا مسدود بودن مجرای ادرار را بررسی می کند.

آزمایش یورودینامیک انواع مختلفی دارد که با توجه به شرایط بیمار تعیین می شود.

کاربرد های تست نوار مثانه

تست نوار مثانه یا یورودینامیک برای بررسی عملکرد مثانه نسبت به ذخیره و تخلیه ادرار مورد تجویز قرار می گیرد. این تست مثانه را از نظر عصبی و عضلانی مورد بررسی قرار داده تا علت دقیق بی اختیاری ادرار در فرد مبتلا را تعیین نماید. در واقع به کمک تست نوار مثانه یک ارزیابی جامع از روند عمل کردی مثانه به دست خواهد آمد.

 تست نوار مثانه کمک می کند که مجاری ادراری و اسفنکتر ادرار با دقت مورد بررسی قرار گیرد تا علل بی اختیاری ادرار و شدت آن تعیین شود. همان طور که می‌دانید کلیه و مثانه و میزنای تشکیل دهنده دستگاه ادرار هستند که در مجموع مواد زائد و اضافی را به شکل ادرار دفع می کنند. کلیه ها در هر ساعت میزان ۷۰ مایع را از خون بدن جدا می کند و نسبت به تصفیه آن اقدام می نماید. در مواردی ممکن است که تخلیه ادرار از مثانه نادرست و یا دچار اختلال شود در چنین شرایطی فرد یا دچار احتباس ادرار شده و یا اینکه با بی اختیاری ادرار همراه می گردد. در صورتی که ادرار به راحتی تخلیه نشود و شخص قادر به این عمل نباشد در واقع به نوعی بی اختیاری ادرار مبتلا شده است همچنین اگر فرد نتواند ادرار خود را در زمان خنده و یا سرفه کنترل کند دچار بی اختیاری ادرار شده و باید اقدامات درمانی لازم را انجام دهد.

 هدف از انجام تست یورودینامیک یا تست نوار مثانه انتخاب درمان مناسب برای مشکلات سیستم ادراری می باشد. این آزمایش در کمترین زمان ممکن اطلاعات مفیدی در خصوص پاتوفیزیولوژی اختلالات سیستم ادراری در اختیار جراح و متخصص زنان قرار می دهد که می تواند در تعیین نوع درمان و بررسی علت بیماری بسیار مفید باشد.

 یکی دیگر از کاربرد های تست نوار مثانه تعیین نوع بی اختیاری ادرار است.

انواع بی اختیاری ادرار شامل موارد زیر می باشند:

 بی اختیاری فشاری

 این موقعیت اختیاری که در اثر وارد شدن فشار بر مثانه ایجاد می شود،  معمولاً در زمان انجام کارهایی مانند سرفه،عطسه، خنده ، ورزش کردن و یا در زمان بلند کردن اجسام سنگین بروز می نماید. در چنین شرایطی فرد قادر به کنترل ادرار نبوده و شاهد مقداری نشت ادرار خواهد بود.

بی اختیاری فوریتی

 این نوع بی اختیاری که منجر به دفع غیر ارادی ادرار می شود به صورت ناگهانی و شدید بروز می نماید ممکن است حتی در طول شب فرد به این عارضه مبتلا شود ، از بیماری‌های زمینه‌ای مانند اختلالات نورولوژیک و یا ابتلای فرد به دیابت می تواند زمینه‌ ساز این دسته از بی اختیاری بشود.

 بی اختیاری عملکردی

در برخی از افراد که دچار اختلال فیزیکی یا ذهنی هستند تخلیه ادرار در زمان مناسب امکان پذیر نمی باشد و به همین علت دچار بی اختیاری عملکردی می شوند این عارضه در افرادی که به آرتروز شدید مبتلا هستند دیده می شود، چرا که سرعت عمل برای رساندن خود به سرویس بهداشتی و یا آمادگی برای ادرار کردن را در اختیار ندارند.

 نوع دیگری از بی اختیاری ادرار بی اختیاری از ترکیبی است که بیانگر ابتلای فرد به چند نوع بی اختیاری می باشد.

البته گونه ای از بی اختیاری ادرار نیز وجود دارد که به  آن بی اختیاری ادرار موقت گفته می‌شود.

 بی اختیاری ادرار موقت بر اثر نوشیدنی ها و یا مصرف غذاها و داروهایی است که با تحریک مثانه و افزایش حجم ادرار احساس بی اختیاری را در بدن فرد ایجاد می کند. برخی از مواد غذایی که ادرار را زیاد کرده و  مثانه را برای موقعیت بی اختیاری آماده می سازد شامل موارد زیر می باشد :

  • نوشیدنی های الکلی و کافئین دار
  •  نوشیدنی های گازدار و آب گازدار
  •  استفاده از شیرین کننده های مصنوعی
  • مصرف شکلات و شیرینی
  •  فلفل تند
  •  استفاده از غذاهایی که از ادویه، شکر و یا اسید میوه سرشار
  • استفاده از داروهای قلب و فشار خون
  • مصرف آرام بخش ها و شل کننده های عضلانی
  • استفاده از ویتامین c در دوزهای بالا

همچنین موارد دیگری مانند عفونت مجاری ادراری و یا ابتلا به یبوست در عارضه بی اختیاری ادرار تاثیر گذار است.

نشت یا بی اختیاری ادرار

نشت حتی یک قطره ادرار در زمان خنده یا سرفه و یا عطسه ، بی اختیاری ادرار محسوب می شود. این عارضه که در واقع منجر به از دست دادن کنترل مثانه می باشد. از مشکلات شایع خانم ها در سنین میان سالی است . البته ممکن است خانم های جوان نیز دچار بی اختیاری ادرار بعد از زایمان و بارداری بشوند، بی اختیاری ادرار می تواند فعالیت های روزانه را تحت تاثیر قرار داده و فرد در برخی از موارد نیاز فوری به دفع ادرار داشته و یا فرصت رفتن به توالت را نداشته باشد. علت اصلی بی اختیاری ادرار با انجام آزمایش تست نوار مثانه انجام می شود و شدت و میزان آن برای پزشک به خوبی مورد بررسی قرار می گیرد.

به کمک تست نوار مثانه می توان نوع بی اختیاری ادرار را مشخص کرد و نسبت به درمان دقیق آن تصمیم گیری نمود. اگر بیماری زمینه ای داشته باشید و یا مشکلاتی در ناحیه مثانه و عضلات آن وجود داشته باشد توسط تست نوار مثانه شناسایی شده و پزشک مربوطه نسبت به درمان آن اقدامات لازم را انجام می دهد.

دکتر و بیمار

 عفونت های مجاری ادرار

عفونت مجاری اداری در هر یک از دستگاه های ادرار بروز می نماید . این عفونت می‌تواند در کلیه ها مجاری ادرار و یا مثانه بروز نمایند. عفونت ادرار تقریباً یک بیماری شایع است که در بیماران مبتلا به دیابت و کودکان و میانسالان بیشتر دیده می شود . همچنین خانم ها نسبت به آقایان بیشتر به عفونت ادراری مبتلا می شوند. در برخی از موارد که این بیماری حاد باشد با سوزش ادرار همراه می گردد. همچنین باعث می شود که احساس درد در ناحیه لگن برای خانم ها بروز نماید. از اصلی ترین عارضه های عفونت ادراری تغییر رنگ و بوی ادرار است، که باید فوراً بعد از مشاهده این عوارض به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید. تست نوار مثانه به طور خاص برای عفونت ادراری مورد استفاده قرار نمی گیرد امامی‌تواند در مواردی که فرد دچار چند بیماری در ناحیه مثانه شده باشد عفونت و میزان آن را توسط آزمایش یورودینامیک تشخیص داد.

امید است که با دقت به علائم این بیماری و مراجعه به موقع نزد فلوشیپ کف لگن یا پزشک متخصص زنان و زایمان این عارضه را در مراحل اولیه شناسایی و درمان مناسب برای آن را توسط ایشان مد نظر قرار دهید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک