دکتر مریم کرمعلی / اختلالات کف لگن / کورتاژ تشخیصی در تهران
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

کورتاژ تشخیصی در تهران

کورتاژ تشخیصی چیست ؟

 

یکی از اقدامات تشخیصی که برخی از زنان در مسیر درمان بیماری های زنانه ای که با آن مواجه می شود، بدان نیازمند می شوند کورتاژ تشخیصی می باشد.

در بسیاری از موارد مشاهده کرده ایم که زنان نسبت به این عمل آگاهی چندانی ندارند و ابهاماتی در زمینه کورتاژ تشخیصی دارند.

به همین بهانه در نوشتاری که توسط دکتر مریم کرمعلی متخصص زنان و زایمان، فلوشیپ اختلالات کف لگن  و فلوشیپ کف لگن  ارائه شده است  قصد داریم که بخشی از مهم ترین اطلاعاتی که در خصوص کورتاژ تشخیصی وجود دارد را در اختیار عزیزان و همراهان همیشگی مان قرار دهیم.

 

بخش های مختلف نوشتار در ادامه بدین قرار است:

 

 • روند انجام کورتاژ تشخیصی

 • دلایل انجام کورتاژ تشخیصی

 • عوارض کورتاژ تشخیصی

 • مراقبت های لازم بعد از انجام کورتاژ تشخیصی

 

کورتاژ تشخیصی چگونه انجام می شود؟

در بسیاری از موارد دیده شده است زنانی که به دستور و تشخیص پزشک باید کورتاژ تشخیصی انجام دهند اولین سوالی که می پرسند این است که کورتاژ تشخیصی چگونه انجام می شود؟.

روند انجام کورتاژ تشخیصی بدین نحو است:

 1. ابتدائا پزشکان از دو روش کمک می گیرند تا روند کوتاژ دردی را برای زنان در پی نداشته باشد. یا از بی حسی موضعی کمک می گیرند یا فرد را به حالت بیهوشی عمومی می برند.

بسته به شرایط بالینی افراد یکی از این دو شیوه مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. در مرحله بعدی محل انجام کورتاژ (رحم) باید به طوری آماده باشد تا دسترسی پزشکان بهتر باشد. از این رو پزشکان وسیله ای را در دهانه رحم می گذارند و این مساله موجب می شود که بتوانند اقدامات را به بهترین شکل انجام دهند.
 2. پزشکان در سومین مرحله با وسیله ای به نام کورت بخش هایی از دیواره رحم را می خراشند و نمونه های تشخیصی را از این ناحیه برداشت می کنند.
 3. در پایان تمامی این نمونه ها در محفظه ای قرار می گیرد تا به آزمایشگاه فرستاده شود و اقدامات لازم آزمایشگاهی روی آن انجام شود.

کورتاژ تشخیصی چرا انجام می شود؟

همانطور که از نام این اقدام بر می آید کورتاژ تشخیصی به منظور بررسی و تشخیص مشکلاتی که زنان در ناحیه رحمی با آن  مواجه هستند انجام می شود.

دکتر مریم کرمعلی، فلوشیپ اختلالات کف لگن، جراح و متخصص زنان و زایمان در تهران می باشند. ایشان با بهره گیری از دانش روز دنیا و بکارگیری مجهزترین تکنولوژی آماده ی ارائه خدمات درمانی و زیبایی به شما عزیزان می باشد. شما عزیزان می توانید به منظور برقراری ارتباط با ایشان از طریق زیر اقدام نمایید: شماره تماس: ۰۲۱۸۸۱۹۷۰۱۳ آدرس صفحه اینستاگرام دکتر مریم کرمعلی

از جمله مواردی که موجب بکار گیری روش کورتاژ تشخیصی می شود از این قرار است:

 • خونریزی های غیر طبیعی؛ این اتفاق گاها برای زنان جوان رخ می دهد و گاها در زنان مسن و بعد از یائسگی. این علت شایع ترین علتی است که موجب الزام انجام کورتاژ تشخیصی می شود.
 • در مواردی که فرد مشکوک به بیماری های جنسی خاصی است
 • در مواردی که زنان بعد از زایمان یا سقط شدن جنین شان موادی در داخل رحم شان باقی می ماند
 • در مواردی که زنان مشکوک به سرطان رحم هستند
 • در مواردی که زنان به اندومتریوز مبتلا شده اند

 

 

عوارض کورتاژ تشخیصی

 

کورتاژ تشخیصی همچون سایر اقدامات تشخیصی و درمانی عارضه ها و پیامد هایی را در پی دارد که بخشی از آنها کاملا طبیعی است و بعد از مدت زمانی کوتاه روند بهبودی حاصل می شود. از جمله این عوارض می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. اگر زنان برای انجام از روش بیهوشی عمومی استفاده کرده باشند بعد از کورتاژ حالت تهوع دارند یا اینکه بی حال هستند و دائما احساس خواب آلودگی می کنند.
 2. خونریزی های بسیار خفیف از جمله این عارضه هاست که بعد از سه روز الی یک هفته کاملا از بین می رود.
 3. در اغلب موارد زنان درد هایی را در نواحی شکمی تجربه می کنند که در حد دل پیچه و خفیف است. این عارضه نیز بعد از مدت زمان کوتاهی از بین می رود.

 

*نکته ای که در پایان باید یادآور شویم این است که این آثار بعد از کورتاژ طبیعی است. اما ممکن است که با عوارض و مشکلات دیگر روبرو شوید. ا زاین رو توصیه می کنیم که اگر با موارد مشکوک و مشکل سازی مواجه شدید حتما در اولین فرصت با پزشک خود درمیان بگذارید.

 

مراقبت های بعد از انجام کورتاژ تشخیصی

از مهم ترین اقداماتی که باید در جریان کورتاژ تشخیصی انجام دهید این است که مراقبت های بعد از آن را به طور دقیق و با نهایت دقت انجام دهید. مهم ترین نکاتی که پزشکان گوشزد می کنند:

 • ممنوعیت رابطه جنسی بعد از کورتاژ تشخیصی به مدت یک هفته. البته در مواردی توصیه پزشکان این است که تا زمانی که خونریزی متوقف نشده است باید این پرهیز ادامه داشته باشد. قطعا انجام رابطه جنسی پیش از این موعد می تواند مشکلاتی را برای رحم برای زنان پیش بیاورد.
 • ممنوعیت انجام فعالیت های سنگین و پرفشار به مدت یک هفته. بعد از کورتاژ رحم حساسیت های زیادی پیدا کرده است و به راحتی می تواند تحت تاثیر فشارهای زیاد با مشکلات جدی تر روبرو شود.
 • استراحت و آرامش داشتن به مدت یک هفته
 • ممنوعیت حمام کردن به مدت سه روز
 • استفاده از انواع قرص هایی که به عنوان تسکین دهنده تجویز شده اند

 

نتیجه گیری

تمام هدفی که در این مقاله دنبال می کردیم این بود که اطلاعات لازم و ضروری در زمینه کورتاژ تشخیصی را در قالب بخش های مجزا و مستقل به نگارش دربیاوریم.

بنابر تمامی مطالبی که گذشت اکنون می توان این توصیه را داشت که حتما برای انجام کورتاژ تشخیصی از بهترین متخصص زنان کمک بگیرید.

قطعا بهترین جراح بی اختیاری ادرار در تهران  با تکیه بر تجربه و آگاهی زیادی که دارند می توانند بهترین روند تشخیص و درمان را داشته باشند. در نهایت نتیجه درمان اثر بخشی بالایی خواهد داشت.

سایر مطالب ارائه شده توسط دکتر مریم کرمعلی :

بهترین جراح زیبایی واژن در تهران کیست@

درمان افتادگی رحم

تست نوار مثانه در تهران

 

 

 

 

برچسب ها:
مقالات مرتبط
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک