دکتر مریم کرمعلی / اختلالات کف لگن / ناگفته‌های بی اختیاری ادرار در بارداری!
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

ناگفته‌های بی اختیاری ادرار در بارداری!

بی اختیاری ادرار در بارداری از موضوعاتی است که باعث نگرانی مادران باردار و باعث اختلال در زندگی روزمره آنها می‌گردد. به بیان دیگر بی اختیاری ادرار در بارداری می تواند زندگی روزمره را کمی دشوار کند و برای مادران باردار آزاردهنده باشد این عارضه که امری طبیعی و موقتی می باشد نیاز به مراقبت از جانب خودتان دارد چرا که همیشه باید مراقب نشت ادرار باشید. در این مقاله به بررسی بی اختیاری ادرار در بارداری می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بی اختیاری ادرار در بارداری چیست

بی اختیاری ادرار در بارداری چیست؟

بی اختیاری ادرار امری شایع است اما باید توجه داشته باشیم که این عارضه در بانوان بیشتر از آقایان بروز پیدا می‌کند. می‌پرسید علت این امر چیست؟ باید بدانیم که مشکلاتی که زنان در خصوص کنترل مثانه دارند به دلیل تغییراتی که در بدن آنها در طول بارداری و زایمان اتفاق می‌افتد بروز می‌نماید و همین امر باعث بروز بی اختیاری ادرار در بانوان می‌شود. نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشیم این است که بی اختیاری ادرار در دوران بارداری، شایع‌ترین دوران است که فرد ممکن است به این عارضه مبتلا گردد. به بیان دیگر بی اختیاری ادرار در دوران بارداری یکی از اتفاقاتی است که تقریباً تمامی زنان در سه ماهه اول تا سوم بارداری آن را تجربه می‌کنند. این عارضه می‌تواند حتی بعد از زایمان نیز در شخص بروز پیدا کند که در این مواقع فرد مرتبا احساس نیاز به سرویس بهداشتی دارد.

حال سوالی که برایمان ایجاد می‌شود این است که چه عاملی باعث بروز بی اختیاری ادرار در بارداری می‌شود؟ در ادامه مقاله به بررسی کامل این موضوع می‌پردازیم با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانیم: انواع روش‌های درمان بی اختیاری ادرار

تاثیر مثانه در بی‌اختیاری ادرار در بارداری

همانطور که می‌دانیم مثانه توسط عضلات لگن نگه داشته می‌شود و ادرار توسط لوله‌ای به نام مجاری ادرار از مثانه خارج می‌شود. هنگامی که مثانه پر می‌شود، باعث شل شدن آن می‌گردد اما عضله اسفنکتر به بسته نگه داشتن مثانه تا زمانی که شخص قصد خالی کردن مثانه را داشته باشد، کمک می‌کند. اما چه عواملی باعث می‌شود که مثانه در زمان بارداری تحت تاثیر قرار بگیرد؟

همانطور که می‌دانیم مثانه در زیر رحم قرار دارد و همین امر باعث می‌شود زمانی که جنین رشد پیدا کرده، باعث فشار به مثانه گردد. در نتیجه رشد جنین باعث فشار به مثانه و رفتن بیشتر شخص به سرویس بهداشتی می‌گردد. البته باید توجه داشته باشیم که بعد از زایمان نیز ممکن است این عارضه وجود داشته باشد. اگر قبل از بارداری به عارضه بی اختیاری ادرار مبتلا شدید می‌توانید با مطالعه در مورد درمان بی اختیاری ادرار با ورزش و مراجعه در اسرع وقت به پزشک از شدت گرفتن این عارضه جلوگیری کنید.

به طور کلی اصلی ترین عامل برای بی اختیاری ادرار در این دوره افزایش وزن بارداری است، زنان در طول سه ماهه سوم دچار اضافه وزن بیشتری خواهد شد. در این دوره رحم بر روی مثانه و رباط‌های نگه دارنده آن قرار می‌گیرند و همین امر باعث می‌شود که رباط ها و عضلات اطراف آن کشیده شود.

این اتفاق باعث شل شدن رباط مثانه خواهد شد، که نگهداری مثانه را منجر به مشکل می‌کند و فرد دچار ضعف مثانه می‌گردد. بنابراین هر چه وزن بارداری بیشتر باشد فشار وارد شده به مثانه نیز بیشتر می‌شود و در نتیجه فرد دچار ضعف مثانه شده و شخص به بی اختیاری ادرار در دوران بارداری مبتلا می‌شود.

علت بی اختیاری ادرار در بارداری

بی اختیاری ادرار بارداری تا چه زمانی ادامه دارد؟

یکی از نگرانی مادران در زمان بارداری این موضوع است بی اختیاری ادرار در بارداری تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کند و آیا می‌تواند به عارضه‌ای دائمی تبدیل شود؟ باید توجه داشته باشیم که بی اختیاری ادرار در دوران بارداری امری موقتی است و حدود ظرف سه تا شش ماه بعد از بهبودی کامل فرد نسبت به زایمان انجام شده، مجدداً می‌تواند ادرار خود را کنترل نمایند. در صورتی که این بی اختیاری ادرار زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و یا دفعات نشت ادرار زیاد باشد باید به متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید. بعد از مراجعه به پزشک و معاینه، پزشک بر اساس شدتی که شخص به این عارضه مبتلا است درمان را شروع می‌کند و ممکن است پزشک نسبت به جراحی بی اختیاری ادرار اقدامات لازم را انجام دهید. همچنین می‌توانید با دریافت مشاوره‌های لازم در این خصوص ترفندهایی برای درمان قطعی بی اختیاری ادرار در زنان را بیاموزید و در طول زندگی استفاده نمایید.

سوالات متداول

نتیجه‌گیری

بی‌اختیاری ادرار در بارداری یکی از نگرانی مادران است که در برخی مواقع باعث اختلال در زندگی روزمره فرد و ایجاد نگرانی نیز می‌گردد. همانطور که در این مقاله ذکر شد بی اختیاری ادرار در بارداری بر اثر اضافه وزن و رشد جنین اتفاق می‌افتد که این موضوع امری طبیعی است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک