دکتر مریم کرمعلی / جراحی های زیبایی واژن / درمان بی اختیاری ادرار با ورزش
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان بی اختیاری ادرار با ورزش

بی اختیاری ادرار عارضه ای است که می تواند انجام فعالیت های روزانه را با مشکلاتی همراه سازد،از این رو نیاز است که شما روش های درمانی لازم برای کنترل و درمان آن را در نظر بگیرید. درمان بی اختیاری ادرار با ورزش اقدامی است که شما باید در سبک زندگی خود بگنجانید تا بتوانید بهتر و سریع تر به نتیجه دلخواهتان برسید. انجام تمرینات ورزشی مخصوص اجزای کف لگن کمک می کند که مقاومت و توانایی عضلات این ناحیه بیشتر شده و ماهیچه های آن به خوبی تقویت شود. همانطور که می دانید بی اختیاری ادرار در اثر افتادگی و یا ضعیف شدن اندام های لگن ایجاد می شود و نیاز است که فرد حتما نسبت به آن احساس خطر بیشتری نموده و با انجام تمرینات ورزشی یا مانع از آسیب آن شود و یا به عنوان شیوه ای درمانی در طول روز از تمرینات و ورزش های مناسب برای تقویت اعضای لگن کمک بگیرد.

ورزش برای درمان بی اختیاری ادرار

بهترین ورزش برای تقویت اجزای کف لگن، انجام تمرینات کگل است. این تمرینات مجموعه ای از حرکات است که بخش های مختلف لگن و زیر شکم را درگیر می کند. تمرینات کگل کمک می کند که انقباضات ماهیچه ای با قدرت بیشتری ایجاد شوند و در نهایت قسمت های آسیب دیده را ترمیم می کند. انجام این تمرینات برای درمان بی اختیاری ادرار و یا عدم کنترل مثانه کاربرد دارد، اما این ورزش نه تنها می‌تواند به جلوگیری از نشت ادرار شما کمک کند، بلکه تاثیر خوبی روی کنترل مدفوع و گاز و البته ارتقای کیفیت ارگاسم نیز داشته باشد.

انجام تمرینات کگل برای خانم ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا خانم ها در طول زندگی بارداری و زایمان را تجربه می کنند و نیاز است که در نوسانات وزنی عضلات قوی و محکمی داشته باشند که ناحیه کف لگن دچار آسیب و افتادگی نشود.

با انجام صحیح تمرینات کگل بخش های مهم لگن مانند رحم و مثانه و روده به خوبی تقویت می شود و در نهایت این تمرینات مانع از حرکت روده و مثانه به سمت واژن می شود. در این صورت واژن شما نیز تحت فشار نخواهد بود و دچار گشادی و یا ضعف و شلی نخواهد شد. ورزش کگل برای درمان واژینیسموس هم کاربرد دارد. 

تمرینات کگل نیازی به وسایل و یا محیط ویژه ندارند و شما در بخشی از منزل هم می توانید آن را انجام دهید. در این صورت شما هم به صورت دراز کش و یا نشسته می توانید ورزش کگل را انجام دهید. آمادگی لازم برای انجام تمرین را داشته باشید و در یک حالت ریلکس قرار بگیرید. سعی کنید قبل از هر اقدامی مقداری بدن خود را نرمش دهید و به اصطلاح گرم کنید. اگر این کار را انجام ندادید سعی کنید با استفاده از دم و بازدم آمادگی لازم را در خود ایجاد نمایید.

 در حالت دراز کش باید کمر شما کاملا صاف و سرتان روی زمین قرار بگیرد. دستان خود را در طرفین و به روی زمین قرار دهید و سعی کنید از وارد کردن فشار به گردن جلوگیری نمایید.

در ادامه آموزش های لازم برای انجام این تمرینات به تصویر کشیده شده است:

ورزش کگل

مرحله اول :

عضله های کف لگن را منسجم کنید و با وارد کردن فشار به آن سعی کنید آن را جمع کنید. این کار را 5 ثانیه و یا بیشتر انجام دهید و مجدد عضلات را رها کنید. این اقدام که در واقع یک انقباض عمدی است کمک می کند که ماهیچه های ضعیف و غیر فعال در اطراف رحم و مثانه قوی تر شوند.سعی کنید از یک ست ده تایی کمک بگیرید. یعنی این اقدام را 10 بار انجام دهید و بین هر ست حدود 5 تا 10 ثانیه فاصله ایجاد کنید. این اقدام کمک بزرگی به شما میکند تا افتادگی رحم و یا افتادگی مثانه را نیز درمان کنید.

مرحله دوم :

در حالت دراز کش پاها را از قسمت زانو خم کنید و به سمت شکم بکشید. مقداری سر را بلند کرده و به سمت سینه ها نزدیک کنید. با کشش دست ها کنترل خوبی روی حرکات پا خواهید داشت. بنابراین شما هم زمان که دست ها را از طرفین به سمت جلو می کشید. پاها را به شکم نزدیک و منقبض می کنید. این ست را نیز 10 بار و با فاصله ی 5 ثانیه ای انجام دهید .

کگل

مرحله سوم:

در حالت دراز کش با کمک دست و کف سعی کنید باسن را به سمت بالا بکشید. دست ها در حالت دراز و در طرفین روی زمین قرار می گیرند و با وارد کردن فشار به کف پا سعی می کنید که باسن و شکم را از زمین جدا کنید. به کمک این روش عضلات و ماهیچه های کف لگن به خوبی تقویت می شوند. این تمرینات بسیار مفید و موثر است .

تمرین کگل

تمرینات کگل بسیار زیاد هستند و شما می توانید روزانه تعدادی از آن ها را در برنامه روزمره تان بگنجانید. می توانید تنوع خوبی در انجام آن ایجاد کنید و یا اینکه مواردی که انجام آن برایتان ساده تر است را انتخاب کنید. انجام تمرینات کگل زمان کمی از شما می گیرد اما نتیجه ی ایده آلی را ارائه می نماید. شما می توانید با یک برنامه ریزی روزانه بخشی از فعالیت های خود را به آن اختصاص دهید.

انجام تمرینات کگل همزمان با درمان بی اختیاری ادرار با جراحی و یا دارو به عنوان یک تکنیک مکمل شناخته می شود که می تواند تاثیرات بسیار خوبی را به جا بگذارد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس سریع با پزشک