دکتر مریم کرمعلی / جراحی های زیبایی واژن / درمان بی اختیاری ادرار با ورزش
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان بی اختیاری ادرار با ورزش

بی اختیاری ادرار عارضه‌ای است که می تواند انجام فعالیت های روزانه را با مشکلاتی همراه سازد،از این رو نیاز است که شما روش‌های درمانی لازم برای کنترل و درمان آن را در نظر بگیرید. درمان بی اختیاری ادرار با ورزش اقدامی است که شما باید در سبک زندگی خود بگنجانید تا بتوانید بهتر و سریع‌تر به نتیجه دلخواهتان برسید. در این مقاله به بررسی درمان بی اختیاری ادرار با ورزش می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

ورزش در درمان بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار با ورزش

درمان بی اختیاری ادرار با ورزش یکی از بهترین درمان‌ها به شمار می‌رود که با انجام چند حرکت ورزشی می‌توانید تاثیر چشم‌گیری در درمان این عارضه داشته باشید. ورزش‌هایی که برای درمان این عارضه باید انجام شود تمرینات ورزشی است که مخصوص اجزای کف لگن است و کمک می کند که مقاومت و توانایی عضلات این ناحیه بیشتر شده و ماهیچه های آن به خوبی تقویت شود. در نتیجه بهترین ورزش برای تقویت اجزای کف لگن، انجام تمرینات کگل است. این تمرینات مجموعه‌ای از حرکات است که بخش های مختلف لگن و زیر شکم را درگیر می‌کند. تمرینات کگل کمک می‌کند که انقباضات ماهیچه‌ای با قدرت بیشتری ایجاد شوند و در نهایت قسمت‌های آسیب دیده را ترمیم می‌کند. انجام این تمرینات برای درمان بی اختیاری ادرار و یا عدم کنترل مثانه کاربرد دارد، اما این ورزش نه تنها می‌تواند به جلوگیری از نشت ادرار شما کمک کند، بلکه تاثیر خوبی روی کنترل مدفوع و گاز و البته ارتقای کیفیت ارگاسم نیز داشته باشد.

انجام تمرینات کگل برای خانم ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است، زیرا خانم ها در طول زندگی بارداری و زایمان را تجربه می کنند و نیاز است که در نوسانات وزنی عضلات قوی و محکمی داشته باشند که ناحیه کف لگن دچار آسیب و افتادگی نشود.

با انجام صحیح تمرینات کگل بخش های مهم لگن مانند رحم و مثانه و روده به خوبی تقویت می‌شود و در نهایت این تمرینات مانع از حرکت روده و مثانه به سمت واژن می شود. در این صورت واژن شما نیز تحت فشار نخواهد بود و دچار گشادی و یا ضعف و شلی نخواهد شد. ورزش کگل برای درمان واژینیسموس هم کاربرد دارد. 

تمرینات کگل نیازی به وسایل و یا محیط ویژه ندارند و شما در بخشی از منزل هم می توانید آن را انجام دهید. در این صورت شما هم به صورت دراز کش و یا نشسته می توانید ورزش کگل را انجام دهید. آمادگی لازم برای انجام تمرین را داشته باشید و در یک حالت ریلکس قرار بگیرید. سعی کنید قبل از هر اقدامی مقداری بدن خود را نرمش دهید و به اصطلاح گرم کنید. اگر این کار را انجام ندادید سعی کنید با استفاده از دم و بازدم آمادگی لازم را در خود ایجاد نمایید.

 در حالت دراز کش باید کمر شما کاملا صاف و سرتان روی زمین قرار بگیرد. دستان خود را در طرفین و به روی زمین قرار دهید و سعی کنید از وارد کردن فشار به گردن جلوگیری نمایید.

بیشتر بخوانیم: انواع روش‌های درمان بی اختیاری ادرار

در ادامه آموزش های لازم برای انجام این تمرینات به تصویر کشیده شده است:

ورزش کگل

مرحله اول :

در محله اول این ورزش کافی است که عضله‌های کف لگن خود را منسجم کنید . و پس از آن با وارد کردن فشار به آن سعی کنید آن را جمع کنید. این عمل را 5 ثانیه انجام دهید و مجدد عضلات را رها کنید. از تاثیر این حرکت ورزشی می‌پرسید؟ باید بدانیم که این اقدام، یک انقباض عمدی است که کمک می‌کند تا ماهیچه‌های شعیف و غیر فعال در اطراف رحم و مثانه فرد قوی‌تر شود. این حرکت ورزشی را سعی کنید یک ست ده‌تایی انجام دهید. به بیان دیگر این حرکت را 10 بار انجام داده و پس از استراحت 5 تا 10 ثانیه مجدد ست بعدی را آغاز کنید. این اقدام کمک بزرگی به شما میکند تا افتادگی رحم و یا درمان درمان جدید افتادگی مثانه را نیز درمان کنید.

مرحله دوم :

در حالت دوم به پشت دراز بکشید و پاهای خودتون را از قسمت زانو خم کنید و سپس به سمت شکم بکشید، مقداری سر خود را بلند کرده و به سمت سینه‌ها نزدیک کنید. یک حرکتی که می‌تواند شما را در انجام این روش کمک کند کشش دست‌ها است. در نتیجه همان زمان که دست‌های خودتون را از اطراف به سمت جلو می‌کشید، پاها را به شکم نزدیک و منقبض کنید. این حرکت ورزشی را 10 بار با فاصله 5 ثانیه انجام دهید.

کگل

مرحله سوم:

در این مرحله کافی است شخص دراز بکشد و دستان خودتون را در اطراف بدن قرار دهید و سپس با کمک کف دست سعی کنید باسن را به سمت بالا بکشید.به بیانی دیگر دست‌ها در حالت دراز و در طرفین روی زمین قرار می‌گیرند و با وارد کردن فشار به کف پا سعی کنید که باسن و شکم را از زمین جدا کنید. این تمرین تاثیر معجزه‌آسایی در تقویت عضلات و ماهیچه‌های کف لگن دارد.

تمرین کگل

همانطور که می‌دانیم تمرینات کگل بسیار متنوع و گسترده هستند که گنجاندن آن در برنامه زندگی روزمره خودتان خالی از لطف نیست. می‌توانید در اولین روزهایی که تصمیم به انجام این ورزش گرفتید، ابتدا ورزش‌هایی که برای شخص راحت‌تر است را انتخاب و انجام دهید. زمان بسیار کمی برای انجام ورزش کگل نیاز است اما تاثیری که می‌تواند این ورزش در زندگی شخص بگذارد بسیار چشم‌گیر است. کافی است در یک برنامه ریزی روزانه بخش اندکی از زمان خودتان را به انجام این ورزش اختصاص دهید. تمرین کگل در کنار درمان بی‌اختیاری ادرار به همراه جراحی و دارو به عنوان یک تکنیک مکمل شناخته شده که می‌تواند تاثیرات چشم‌گیری را به جا بگذارد

انجام تمرینات کگل همزمان با درمان قطعی بی اختیاری ادرار با جراحی و یا دارو به عنوان یک تکنیک مکمل شناخته میشود که می تواند تاثیرات بسیار خوبی را به جا بگذارد.

سوالات متداول

نتیجه‌گیری

درمان بی اختیاری ادرار با ورزش یکی از راه‌های درمانی است که در با صرف کمترین زمان تاثیرات چشم‌گیری را با خود به همراه دارد. همانطور که در این مقاله ذکر شد تمرینات کگل از موثرترین ورزش2ها در درمان می‌باشد که در برخی مواقع نیز به عنوان یک درمان تکمیل کننده از آن استفاده می‌گردد. به طور کل ورزش موضوع مهمی در درمان بی اختیاری ادرار است که نباید از آن غافل شویم.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک