دکتر مریم کرمعلی / اختلالات کف لگن / آنچه بانوان باید از فیبروم رحم بدانند!
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

آنچه بانوان باید از فیبروم رحم بدانند!

زمانی که فرد به عارضه فیبروم مبتلا می‌شود، این سوال برایش ایجاد می‌گردد که فیبروم چیست و به چه عارضه ای فیبروم گفته می‌شود. به طور کلی زمانی که نام این عارضه دردناک مطرح می‌شود نگرانی‌های بسیاری فرد را محاصره می‌کند، از جمله این نگرانی‌ها، خطرناک بودن آن است. در این مقاله قصد داریم به طور کامل این عارضه را مورد بررسی قرار دهیم. همراه ما تا انتهای مقاله باشید.

راه تشخیص فیبروم رحم

فیبروم چیست ؟

شاید احساس درد و یا ناراحتی کرده باشید و با مراجعه به متخصص زنان و زایمان مطلع شده باشید که شما فیبروم دارید. فیبروم، یک عارضه ی نا آشنا و اغلب ترسناک برای خانم ها می باشد که با شنیدن آن بسیار غمگین و ناراحت می شوند. اما جای نگرانی نیست چرا که این بیماری بر خلاف تصور شما انواع مختلفی داشته و درمان های بسیاری نیز برای آن ارائه می شود . بنابراین به جای نگرانی های بی مورد حتما به تذکرات و مواردی که متخصص زنان و زایمان به شما ارائه می نماید دقت و توجه کافی داشته باشید.

به طور کلی در تعریف فیبروم می‌توان گفت، فیبروم به معنای توده‌ای از سلول‌های فیبروبلاستیک است که می‌تواند در هر قسمتی از بدن شکل بگیرد. فیبروم‌ها معمولاً به صورت غیرسرطانی و خوش‌خیم هستند، در عبارتی نیاز به خطرناک شدن ندارند. علت دقیق بروز فیبروم‌ها مشخص نیست، اما به طور عمومی معتقدند که تغییرات در سلول‌های فیبروبلاستیک موجود در بافت‌ها، مانند افزایش در تقسیم و تکثیر آنها، می‌تواند منجر به شکل‌گیری فیبروم شود. عوامل مختلفی مانند عوامل ژنتیکی، عوامل هورمونی و عوامل محیطی می‌توانند در ایجاد فیبروم نقش داشته باشند.

علائم و نشانه‌های فیبروم ممکن است بستگی به موقعیت آن داشته باشد. در بسیاری از موارد، فیبروم‌ها بی‌علامت هستند و به صورت تصادفی در طی بررسی‌های پزشکی یا عمل جراحی دیگر کشف می‌شوند. با این حال، در برخی موارد ممکن است علائم مانند توده‌ای قابل لمس، درد، تورم، تنگی ناحیه مورد نظر و یا عوارض مرتبط با فشار بر سازمان‌های اطرافی رخ دهد.

بیشتر بخوانیم: بی اختیاری ادرار بعد از زایمان

تشخیص فیبروم معمولاً با بررسی بالینی و استفاده از تصویربرداری مانند سونوگرافی، رادیوگرافی، ماموگرافی یا MRI قابل انجام است. در صورت تشخیص فیبروم، در برخی موارد ممکن است نیاز به بررسی بیشتر و بررسی بافت توده از طریق بیوپسی باشد.درمان فیبروم بستگی به موقعیت، اندازه و علائم مرتبط با آن دارد. در برخی موارد، فیبروم‌ها نیازی به درمان فوری ندارند و تنها نظارت پزشکی ممکن است کافی باشد. در موارد دیگر، درمان‌های مختلفی مانند جراحی برای برداشتن توده، لیزر درمانی، درمان  دارویی و یا روش‌های دیگر ممکن است لازم باشد.

فیبروئید های رحمی 

فیبروم که در ناحیه رحم ایجاد می شوند ، زائده و یا تومور های خوش خیمی هستند که می توانند بسیار کوچک یا خیلی بزرگ باشند . فیبروم ها ممکن است درون رحم و یا روی آن تشکیل شوند . ممکن است فیبروم ها در ابتدای تشکیل کوچک باشند اما با رشد آن ها در رحم فرد احساس درد در ناحیه شکم و خونریزی شدید قاعدگی می شود . فیبروم ها معمولا سرطانی نیستند و گاهی بدون هیچ علائمی درون رحم قرار می گیرد.

01:49
truncate dir-rtl

خدمات دکتر مریم کرمعلی فلوشیپ اختلالات کف لگن و جراح زیبایی زنان

عوامل ایجاد کننده فیبروم

 • سوابق خانوادگی
 • تغییرات هورمونی
 • بالا بودن سن ( بالاتر از 30 سال)
 • اضافه وزن شدید
 • فشار خون بالا
 • کمبود ویتامین دی

همچنین در برخی موارد مشاهده می شود که افراد به علت بارداری متعدد و یا استفاده از قرص های ضد بارداری مبتلا به فیبروم رحمی می شوند . همچنین مصرف آمپول های ضد بارداری نیز می تواند این عارضه را ایجاد نماید .

بیشتر بخوانیم: تزریق فیلر در واژن

علائم ابتلا به فیبروم

شایع ترین علائمی که می تواند به شما هشدار دهد که مبتلا به فیبروم هستیداحساس درد و فشار در ناحیه لگن می باشد. همچنین موارد زیر نیز جزو علائم مهم و هشدار دهنده است :

 • خونریزی غیر طبیعی بین دوره های پریود
 • طولانی شدن خونریزی های قاعدگی
 • احساس درد شدید در لگن
 • بزرگ شدن شکم و دردناک بودن این ناحیه
 • احساس کمر درد و به دنبال آن پا درد
 • احساس درد در زمان مقاربت

آزمایشات لازم برای تشخیص فیبروم رحمی شامل چه مواردی می شود ؟

بنا به تشخیص متخصص زنان و زایمان ممکن است نیاز باشد تا آزمایشات متعددی انجام شود از این رو تشخیص قطعی این مساله نیاز به یک یا چند مورد آزمایش است . این آزمایشات عبارتند از :

 • سونوگرافی
 • سی تی اسکن
 • آم آر آی
 • آزمایش خون
 • آزمایش ادرار
 • معاینات ناحیه لگن
 • معاینات رحم

بیشتر بخوانیم: بی اختیاری ادرار بعد از سکته مغزی

انواع فیبروم های رحمی

همانطور که بیان شد فیبروم ها ممکن است داخل یا روی رحم تشکیل شوند . اما به طور کلی فیبروم ها شامل انواع زیر خواهند بود :

 • فیبروم داخلی:

این فیبروم که بسیار شایع است در دیواره رحم قرار می گیرد . جایگاه این فیبروم دقیقا در ماهیچه رحم خواهد بود که می تواند بسیار کوچک و یا بزرگ باشد . این نوع فیبروم در رحم ایجاد کشیدگی و بزرگ شدن رحم می نماید .

 • فیبروم ساب سروز:

این نوع فیبروم‌ها در خارج از محیط رحم تشکیل می شوند و رشد آن ها باعث می شود تا یک سمت رحم متورم و بزرگ تر شود.

 • فیبروم ساب موکوزال:
  این نوع فیبروم رحمی در قسمت میانی ماهیچه رحم یعنی در قسمت میومتریوم رشد می کند . البته ایجاد آن ها بسیار کم اتفاق می افتد اما در زمان وقوع با درد شدید قاعدگی و خونریزی های زیاد همراه است . همچنین می تواند برای بارداری در زنان مشکلاتی به همراه داشته باشد.

در صورت عدم درمان فیبروم رحم چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم در بسیاری از موارد، فیبروم‌های رحم بی‌علامت هستند و بدون درمان خاصی همچنان به صورت ثابت و بی‌خطر در رحم باقی می‌مانند. اما در برخی موارد، فیبروم‌ها می‌توانند عوارض و مشکلاتی ایجاد کنند که ممکن است نیازمند درمان باشد. در نتیجه در صورت تشخیص وجود فیبروم از درمان و انجام معاینات برای بررسی وضعیت غافل نشوید. در ادامه برخی از عوارض محتمل فیبروم‌های رحم بدون درمان آورده شده است:

 • خونریزی رحمی: فیبروم‌های بزرگ یا تعداد بیشتری از فیبروم‌ها می‌توانند باعث خونریزی شدید و طولانی در دوران قاعدگی شوند. این ممکن است باعث کاهش کیفیت زندگی، کاهش سطح آهن در بدن و احتمال نیاز به ترانسفوزیون خون شود.
 •  درد شکمی: فیبروم‌ها ممکن است به علت فشار واقع بر بافت اطراف، درد و تنگی در ناحیه شکمی و لگن ایجاد کنند. این ممکن است تا اندازه‌ای تحت تأثیر فعالیت روزانه و کیفیت زندگی فرد قرار گیرد.
 •  بروز برخی اختلالات: فیبروم‌های بزرگ و موقعیت‌های خاص می‌توانند باعث اختلالات در عملکرد سیستم تناسلی شوند. این ممکن است شامل مسائلی مانند نارسایی تخمدان، مشکلات در باروری، درد و ناراحتی در هنگام رابطه جنسی و اختلالات دوره قاعدگی باشد.
 •  فشار بر اعضای اطراف: فیبروم‌های بزرگ و موقعیت‌های خاص می‌توانند فشار واقع بر اعضای اطراف را افزایش دهند. این ممکن است باعث اضطراب معده، فشار بر مجرای ادراری، فشار بر روده‌ها و مشکلات مربوط به این اعضا شود.

در مواردی که فیبروم‌ها عوارض جدی ایجاد می‌کنند، درمان مناسب و مداوم ممکن است لازم باشد. درمان فیبروم رحم می‌تواند شامل مصرف داروها، جراحی (برداشتن فیبروم یا حتی رحم)، روش‌های تصویربرداری و روش‌های دیگر باشد. مشورت با پزشک متخصص زنان و زایمان برای تعیین درمان مناسب و کنترل عوارض مهم است.

نتیجه‌گیری

یکی از سوالات پرتکرار بانوان بعد از بروز این عارضه آن است که در ابتدا فیبروم چیست؟ این عارضه با خود نگرانی بسیاری را برای بانوان به همراه داشته. در این مقاله با بررسی کامل این عارضه دردناک به تمام نگرانی‌ها خاتمه دادیم و دانستیم که با معاینه منظم و شروع درمان می‌توان از بروز عوارض جبران ناپذیر پیشگیری کرد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس سریع با پزشک